Budżet Obywatelski Bełchatowa: jakie projekty zgłosili mieszkańcy?

i

Autor: Urząd Miasta w Bełchatowie

Budżet Obywatelski Bełchatowa: jakie projekty zgłosili mieszkańcy?

2022-08-10 13:13

Znane są już projekty złożone do Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. W sumie do magistratu wpłynęło 21 propozycji mieszkańców, z których do kolejnego etapu zakwalifikowano 18. Głosowanie ma ruszyć 5 września.

Zakończył się kolejny etap tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, który pozwala mieszkańcom decydować, na co zostanie przeznaczona część miejskiego budżetu, a konkretnie 1 mln zł. Dzięki temu bełchatowianie mają bezpośredni wpływ na to, jakie inwestycje i programy zostaną zrealizowane w następnym roku.

- W sumie bełchatowianie nadesłali 21 wniosków, z których 10 to propozycje twarde, czyli inwestycyjno-remontowe. Mowa m.in. o budowie tężni solankowej, siłowni plenerowej, placów zabaw czy przebudowie i rozbudowie parkingów. Z kolei wśród 11 tzw. projektów miękkich znalazły się wnioski dotyczące organizacji akcji prozdrowotnych dla dzieci i młodzieży, festiwali, turniejów czy inicjatyw, których adresatami są bełchatowscy seniorzy - informuje biuro prasowe Urzędu Miasta Bełchatowa. 

Wszystkie propozycje mieszkańców zostały przeanalizowane pod względem możliwości ich realizacji. Miasto spośród projektów twardych zakwalifikowało osiem wniosków. Są to: „Modernizacja i przebudowa miejsc postojowych przed blokiem nr 137 na os. Dolnośląskim”, „Budowa parkingu”, „Montaż oświetlenia i/lub monitoring wizyjny wraz z projektem, dokumentacją i materiałami na ogólnodostępnej przestrzeni terenów zielonych”, „Siłownia plenerowa pn. Szczęśliwa 13-tka na osiedlu Przytorze”, „Modernizacja placu zabaw na osiedlu Budowlanych”, „Budowa tężni solankowej na osiedlu Olsztyńskim”, „Naukowy Plac Zabaw – Młodzi odkrywcy” oraz „Przebudowa i rozbudowa parkingu dla mieszkańców bloków 7, 9 i 10 przy ul. I. J. Paderewskiego”.

Jeśli chodzi zaś o propozycje miękkie, to do kolejnego etapu miasto dopuściło 10 projektów: „Badania przesiewowe zdolności psychomotorycznych u dzieci i młodzieży”, „AED – Bełchatów Bezpieczne Miasto”, „Centrum Aktywności Międzypokoleniowej – od juniora do seniora”, „Zdrowy Bełchatów na PLUS”, „Organizacja festiwalu kulturalnego - Młodzi dla sztuki”, „Trening umiejętności emocjonalnych i społecznych dla dzieci”, „Bełchatowski Turniej Szachowy”, „Sercański Ośrodek Rodzin”, „Orkiestrowe granie” i „Osiedlowy trener senioralny”.

Opisy wszystkich zakwalifikowanych projektów można znaleźć na stronie decydujemy.belchatow.pl w zakładce „projekty BO na 2023 rok”.

Komisja weryfikacyjna zdecydowała o odrzuceniu 3 projektów (dwóch twardych i jednego miękkiego). Ich l wraz z uzasadnieniem decyzji znaleźć można na dedykowanej Budżetowi Obywatelskiemu Bełchatowa stronie decydujemy.belchatow.pl w zakładce „projekty BO na 2023 rok”. Zgodnie z regulaminem, autorzy odrzuconych wniosków mogą odwołać się od tej decyzji. Mają na czas do 15 sierpnia.

Ostateczną listę projektów, które poddane zostaną głosowaniu poznamy 26 sierpnia. Samo głosowanie ruszy natomiast 5 września. Co konkretnie zostanie zrealizowane w przyszłym roku, dowiemy się zaś 23 września.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Czy zagłosujesz w przyszłych wyborach prezydenckich?
Policyjny pościg za naćpanym motocyklistą