koronawirus

i

Autor: Pixabay

Koronawirus w powiecie bełchatowskim. Ważny apel urzędników ze Szczercowa!

2020-03-16 14:24

Jest pierwszy, potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w powiecie bełchatowskim. To młoda kobieta, studentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Wszystko wskazuje na to, że zarażona została przez jednego z wykładowców uczelni, który wrócił z Niemiec. Kobieta, u której wykryto wirusa przebywa w szpitalu w Łodzi.

Na mieszkańców małego, kilkutysięcznego Szczercowa niedaleko Bełchatowa padł blady strach. Okazało się, że podczas koncertu z okazji Dnia Kobiet wystąpiła kobieta, u której wykryto koronawirusa. Mowa o mieszkance Bełchatowa, która jest członkinią szczercowskiej orkiestry. Cały zespół wraz z pracownikami miejscowego Gminnego Ośrodka Kultury zostali objęci kwarantanną. To ok 40 osób, ale jeśli doliczymy do tego ich rodziny, kwarantanna dotyczyć będzie setki osób.

Wczoraj Urząd Gminy w Szczercowie za pośrednictwem Facebooka przekazał następujący komunikat:

"Szanowni Mieszkańcy, otrzymaliśmy informację, że jedna z mieszkanek Bełchatowa, u której stwierdzono obecność koronawirusa, była obecna podczas koncertu organizowanego w dniu 8 marca w Szczercowie. Mowa o jednej z orkiestrantek orkiestry OSP Szczerców. Z uwagi na usytuowanie muzyków podczas występu, a przede wszystkim sporą odległość od publiczności, ryzyko że mogło dojść do zarażenia innych uczestników niedzielnego spotkania jest niewielkie, ale niestety realne. W związku z powyższym wszystkich obecnych tego popołudnia w hali sportowej przy Piłsudskiego 66 w Szczercowie prosimy o baczną obserwację ewentualnych objawów chorobowych u siebie i wśród swoich bliskich. Prosimy o ograniczenie kontaktów społecznych i zawodowych. Jeżeli u kogoś występują objawy takie jak: kaszel, wysoka temperatura, trudności w oddychaniu takie osoby proszone są o kontakt ze Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Bełchatowie pod numerem telefonu: 44 631 31 08, 509 748 182 lub z najbliższym szpitalem zakaźnym - obecnie dedykowanym jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi, ul. gen. Karola Kniaziewicza 1/5, telefon: 42 251 60 51. Dojazd do szpitala wyłącznie transportem sanitarnym (telefon 112) lub indywidualnym środkiem transportu. Urzednicy apelują do uczestników koncertu, aby bacznie obserwowali ewentualne objawy chorobowe u siebie i wśród swoich bliskich."

Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Służby sanepidu i policji od kilkudziesięciu godzin nieustannie pracują na pełnych obrotach ustalając całą siatkę połączeń i kontaktów.

Do tej pory (stan na godz. 13.50) w Łódzkiem potwierdzono 21 przypadków zakażenia koronawirusem. W całym kraju ta liczba wzrosła do 150.

Magistrat w Bełchatowie wprowadza kolejne obostrzenia

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną od 16 marca Urząd Miasta Bełchatowa do odwołania wstrzymuje bezpośrednią obsługę mieszkańców:

- Urzędnicy będą̨ pracować, by załatwiać́ (w miarę̨ możliwości) sprawy mieszkańców drogą telefoniczną, elektroniczną (ePUAP,um@belchatow.pl lub adresy mailowe poszczególnych wydziałów).
- Od dziś w budynku Urzędu Miasta Bełchatowa przy ul. Kościuszki 1 znajduje się̨ "skrzynka korespondencyjna", do której będzie można wrzucać́ informacje do urzędników z prośbą o kontakt podając swój numer telefonu.
- Wpłat podatków i innych należności należy dokonywać na rachunki bankowe wskazane w decyzjach, zawiadomieniach i fakturach

Sposób obsługi interesantów zmieniają także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych i miejskie spółki. Do odwołania będzie się ona odbywać wyłącznie drogą telefoniczną lub elektroniczną.