mieszkańcy Bełchatowa zapłacą więcej za śmieci

i

Autor: RR

Miasto szykuje podwyżkę za śmieci. Ta kwota szarpnie bełchatowian po kieszeni

2020-11-13 13:18

Mieszkańcy Bełchatowa zapłacą więcej za śmieci. Od nowego roku ta stawka ma wynieść 26 zł od osoby na miesiąc, czyli o 7 zł więcej niż obecnie.

Na listopadowej sesji Rady Miasta pod obrady oddany zostanie projekt uchwały, regulujący zasady i stawki za odbiór śmieci. Od nowego roku, na podstawie oferty złożonej przez Firmę Eko-Region wyniesie ona 26 zł od osoby. Aktualnie ta stawka wynosi 19 zł, co oznacza, że od 2021 roku bełchatowianie zapłacą więcej o 7 zł.

Jak tłumaczą władze miasta, proponowana stawka pozwoli na zbilansowanie kosztów odbioru odpadów.

- Każda podwyżka jest odczuwalna w budżetach domowych, z czego zdajemy sobie sprawę. Stawki za wywóz śmieci ustalone zostały na najniższym możliwym poziomie, wynikających z ponoszonych kosztów - mówi wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

W przetargu na odbiór śmieci w 2021 wystartowała tylko jedna firma Eko-Region. Kwota jaką zaproponowała spółka to blisko 15,5 mln zł. Jest ona o 2,5 mln zł wyższa od tegorocznej. Skąd ten wzrost?

- Koszty odbioru i zagospodarowania odpadów rosną i, zdaniem ekspertów, w kolejnych latach nadal będą wzrastać. Składa się na to wiele czynników. Wśród nich przeważają te związane ściśle z odbiorem, które stanowią nawet 80 proc. całości. Niestety większość z nich nie zależy od nas czy od miasta, jak chociażby wysokość opłaty marszałkowskiej, wzrost cen energii elektrycznej czy rosnącej płacy minimalnej. Do tego dochodzą bardzo restrykcyjne zasady dotyczące składowania odpadów, jak np. zakaz składowania sekcji kalorycznej powyżej 6 MJ. Do niedawno płaciliśmy ok 150 zł za składowanie tony takich odpadów, teraz koszty te sięgają ok. 500 zł. Nie bez znaczenia jest także malejąca liczba miejsc do tego przeznaczonych - wyjaśnia Joanna Wlaźlak, dyrektor eksploatacji spółki Eko-Region.

Podwyżka za śmieci szarpnie mieszkańców po kieszeni. 4-osobowa rodzina od przyszłego roku zapłaci ponad 100 złotych na miesiąc.

Sonda
Jak oceniasz swoich sąsiadów?
Zdrowe powietrze w domu | Konferencja Well-Being