Największa na świecie kolekcja klonów w Rogowie
Arboretum powstało w 1923 roku, niedługo po decyzji ministra rolnictwa, który przekazał SGGW teren leśny na cele naukowe. Już w 1925 r. rozpoczęto zakładanie pierwszych powierzchni doświadczalnych – m.in. daglezji zielonej i 100 egzotycznych gatunków drzew i krzewów. Po II wojnie światowej przetrwała tylko połowa kolekcji, ale dzięki kolejnym pokoleniom opiekunów ogród rozrastał się, aż zyskał rangę jednej z najcenniejszych instytucji dendrologicznych w Polsce.
Rogowskie arboretum posiada Narodową Kolekcję Klonów, obejmującą ok. 100 taksonów i 40 kultywarów – jedną z największych i najbardziej zróżnicowanych na świecie. Dominują tu gatunki dobrze przystosowane do warunków naszej strefy klimatycznej, od majestatycznych drzew po rozłożyste krzewy i miniaturowe formy przypominające drzewka bonsai. Jesienią, kiedy liście przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i ognisto-czerwono, klony w rogowskim arboretum tworzą prawdziwy spektakl barw.

Arboretum zamieszkują dzikie koty
Łącznie w arboretum można podziwiać ponad 2400 gatunków i odmian drzew oraz krzewów, w tym metasekwoję chińską, miłorząb dwuklapowy, sosnę himalajską, jodłę kalifornijską, dąb burgundzki. Dopełnieniem ogrodu jest alpinarium z górską roślinnością, oczkami wodnymi i stawem, a także leśne poletka doświadczalne — ponad 75 gatunków, z których większość to drzewa iglaste. Co ciekawe, arboretum zamieszkują dzikie koty, które skradły serca odwiedzających. Ogród przyciąga też miłośników motyli i pszczół, szczególnie podczas kwitnienia magnolii, azalii, rododendronów i dereni.
Arboretum pełni funkcję naukową, dydaktyczną i popularyzatorską. Znajduje się tu Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, w którym można zwiedzać muzeum lasu i drewna. Oferowane są wycieczki z przewodnikiem. Na miejscu można kupić także rośliny i nasiona.