wojsko polskie

i

Autor: Jan Graczynski/East News

bezpieczeństwo

Obowiązkowy pobór do wojska. Szef MON zajął jasne stanowisko. "Zwiększamy liczebność polskiej armii"

2024-06-04 18:43

Szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w środę w Sejmie, że nie ma żadnych powodów, aby odwieszać regularny pobór wojskowy. Zainteresowanie służbą w wojsku jest ogromne, w tym momencie mamy 198 tys. żołnierzy, w tym ponad 140 tys. zawodowych - poinformował.

- Zwiększamy liczebność polskiej armii podnosząc jej zdolności operacyjne, w tym momencie mamy 198 tys. żołnierzy, w tym zawodowych ponad 140 tys., a w jednostkach szkoli się ponad 20 tysięcy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. 9 tys. żołnierzy do maja tego roku została powołanych do zawodowej służby wojskowej - powiedział szef MON.

Podkreślił, że zainteresowanie służbą w wojsku jest ogromne.

- Dlatego nie ma żadnych powodów - chcę tutaj rozwiać wszelkie wątpliwości i pytania - żeby odwieszać regularny pobór, dobrowolna, zasadnicza służba wojskowa jest wystarczająca - zapewnił Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że aktywność szkoleniowa w wojsku wzrosła o około 40 proc. i każdego dnia na poligonach i placach ćwiczeń szkoli się około 60 tys. żołnierzy. Ponadto, jak mówił szef MON, w Polsce szkoli się lub przebywa 16 tys. żołnierzy z wojsk sojuszniczych, a polska armia od początku tego roku wzięła udział w 250 ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych.

ZOBACZ TEŻ: Obowiązkowa służba wojskowa. W jakich krajach obowiązuje?

Wojsko wyciągnęło samolot, który spadł na bagna w Wawrze