Hiszpania uznała ważność kosowskich paszportów

i

Autor: pixabay.com

Europa

Ostatni kraj Unii Europejskiej uznał ważność kosowskich paszportów. „To nie oznacza uznania niepodległości”

2024-01-07 7:45

Hiszpania, jako ostatni z krajów Unii Europejskiej, uznała ważność kosowskich paszportów. Władze w Madrycie zaznaczyły jednak, że decyzja „w żadnym wypadku nie oznacza uznania niepodległości Kosowa”. 1 stycznia 2024 roku obywatele Kosowa uzyskali prawo bezwizowego podróżowania do strefy Schengen.

Hiszpania, jako ostatni z pięciu krajów Unii Europejskiej, które nie uznają niepodległości Kosowa, uznała ważność kosowskich paszportów. Dzięki tej decyzji, obywatele Kosowa będą mogli podróżować na Półwysep Iberyjski bez wiz.

„Bardzo dziękujemy, Hiszpanio. Zapraszamy do Kosowa!” - napisała na platformie „X” minister spraw zagranicznych i diaspory Kosowa Donika Gervalla-Schwarz.

Władze Hiszpanii zaznaczyły jednak, że decyzja „w żadnym wypadku nie oznacza uznania niepodległości Kosowa”. Hiszpania jest jednym z pięciu krajów Unii Europejskie, które nie uznają niepodległości ogłoszonej w 2008 roku przez byłą prowincję Serbii. Pozostałe państwa to Grecja, Cypr, Słowacja i Rumunia, które już wcześniej uznawały dokumenty podróży wydawane przez władze w Prisztinie.

1 stycznia 2024 roku obywatele Kosowa uzyskali prawo bezwizowego podróżowania do strefy Schengen. Liberalizacja reżimu wizowego umożliwia obywatelom Kosowa, posiadającym paszporty biometryczne, pobyt do 90 dni w unijnej strefie bez granic wewnętrznych na przestrzeni 6 miesięcy. Ruch bezwizowy dotyczy wizyt turystycznych, spraw rodzinnych lub podobnych. Liberalizacja nie oznacza jednak automatycznego wydawania pozwoleń na pracę ani możliwości korzystania ze świadczeń socjalnych.

Te Polki rozkochały w sobie światowe gwiazdy! Piękności, dla których głowę stracili popularni na całym świecie celebryci