Sięgnęli po dotację i teraz mają zieloną energię. Z programu skorzystało 350 bełchatowian

i

Autor: Pixabay

Sięgnęli po dotację i teraz mają zieloną energię. Z programu skorzystało 350 bełchatowian

2023-12-29 11:48

Zakończył się montaż odnawialnych źródeł energii w domach bełchatowian, którzy przystąpili do miejskiego programu. W sumie zamontowano blisko 400 urządzeń zapewniających zieloną energię. Na realizację programu miasto pozyskało ponad 9 mln zł dofinansowania.

Z możliwości zainstalowania w swoich domach odnawialnych, ekologicznych źródeł energii skorzystało 350 bełchatowian. Do inwestycji dołożyli stosunkowo niewiele, bo zaledwie 15 proc. kosztów kwalifikowanych. Wszystko dzięki dofinansowaniu, jakie prezydent Mariola Czechowska pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

To nie był łatwy projekt, głównie ze względu na krótki czas, jaki mieliśmy na jego realizację. Podjęliśmy jednak to wyzwanie i dziś możemy powiedzieć, że się udało. Tych około 400 instalacji to dobra wiadomość dla miasta, jak i mieszkańców. Znacząco zmniejszy się zużycie energii, a jakość powietrza poprawi – podkreśla wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz. – Już dziś mogę zapewnić, że będziemy się starać o pozyskanie kolejnych środków, tak aby jeszcze więcej mieszkańców mogło skorzystać z odnawialnych źródeł energii – dodaje wiceprezydent Matyśkiewicz.

W ramach programu zamontowano blisko 400 instalacji odnawialnych źródeł energii. 340 z nich to fotowoltaika, a do tego 52 pompy ciepła oraz 3 kotły na biomasę. Wszystko kosztowało 11,7 mln zł. A pozyskane przez prezydent Mariolę Czechowską unijne dofinansowanie to 9 mln zł – czyli 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z twojej okolicy!

Sonda
Cieszysz się ze środków, jakie Polska otrzymała w ramach KPO?
Metamorfozy gwiazd w 2023 roku. Kto zmienił się najbardziej?