Gitara Johna Lennona

i

Autor: zz/NDZ/STAR MAX/IPx/Associated Press/East News

świat

Sprzedali na aukcji zaginioną gitarę Johna Lennona. Cena przyprawia o zawrót głowy!

2024-05-30 20:44

Zagubiona przed niemal 50 laty gitara Johna Lennona została sprzedana na aukcji za 2,8 mln dolarów - poinformował w czwartek "The Washington Post". Z instrumentu korzystało dwóch Beatlesów - John Lennon i George Harisson przy nagraniach albumów „Help!" i "Rubber Soul" w 1965 r.

Zagubiona gitara, której używał kiedyś John Lennon, została znaleziona na strychu i sprzedana na aukcji za ponad 2,8 mln dolarów, co czyni ją jedną z najbardziej lukratywnych sprzedanych pamiątek po Beatlesach.

Dom aukcyjny Julien's Auctions spodziewał się, że gitara (12-strunowa Framus Hootenanny) zostanie sprzedana za kwotę nieprzekraczającą 800 tys.

Anonimowy nabywca "sprawuje teraz pieczę nad okruchem duszy Lennona" – stwierdził dom aukcyjny w oświadczeniu.

Jak więc taka gitara może po prostu zniknąć? W 1965 roku Lennon ją Gordonowi Wallerowi z popowego duetu Peter and Gordon, dla którego Lennon i Paul McCartney pisali piosenki. Waller oddał instrument swojemu menadżerowi, a ten "zabrał gitarę do domu, wyrzucił na strych i przez dziesięciolecia w ogóle o niej nie myślał" – czytamy w oświadczeniu. Instrument odnaleziono przypadkowo przy przeprowadzce.

- Odnalezienie tego niezwykłego instrumentu jest jak odnalezienie zaginionego Rembrandta czy Picassa - uważa dom aukcyjny.

Akustyczna gitara Johna Lennona idzie pod młotek. Została znaleziona po 50 latach!