To już pewne. Do Bełchatowa wróci kolej!

i

Autor: Urząd Miasta w Bełchatowie

To już pewne. Do Bełchatowa wróci kolej!

2022-04-20 15:57

Premier ogłosił dziś rozszerzoną listę zadań w programie Kolej Plus i zapowiedział dwukrotne zwiększenie środków dla tego projektu. W programie uwzględniono dwa zadania dla Łódzkiego, w tym linię Piotrków-Bełchatów-Bugumiłów. Oznacza to, że po wielu latach przerwy do Bełchatowa wróci kolej.

Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie ogłosił plany rozbudowy budżetu dla programu Kolej Plus. Decyzją Rady Ministrów dofinansowanie ma zwiększyć się z 5,6 mld złotych do ponad 11 mld. Dzięki temu zamiast 17 ma zostać zrealizowanych aż 34 projekty modernizacji i budowy nowych linii kolejowych. W tym gronie jest też Bełchatów. 

Ogromnie cieszymy się z informacji ogłoszonej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Wniosek złożony przez Marszałka Województwa Łódzkiego - lidera naszego projektu, który opracowaliśmy wspólnie właśnie z województwem łódzkim oraz gminami: Kleszczów, Bełchatów i Wola Krzysztoporska, uzyskał akceptację i przeszedł formalne oceny dotyczące jego finansowania. Oznacza to, że modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów wraz z jej wydłużeniem do Bogumiłowa, stanie się faktem. To bardzo dobra informacja, szczególnie w obliczu czekającej Bełchatów i cały region transformacji energetycznej – powiedział Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

Szacuje się, że projekt ten będzie kosztować ponad 800 mln zł. Środki rządowe pokryją 700 mln zł, reszta pochodzić będzie z budżetów poszczególnych partnerów projektu. Bełchatów dołoży 30,6 mln zł, województwo łódzkie 38,175 mln zł, gmina Kleszczów 24,48 mln zł, gmina Bełchatów 5 mln zł, a Wolna Krzysztoporska 1 mln zł. Co łącznie daje kwotę blisko 100 mln zł.

Wszyscy uznaliśmy, że koszty, jakie ma ponieść każdy z partnerów, są konieczne. Przełoży się to bowiem na uatrakcyjnienie naszego regionu. Tym bardziej, że jest to zaledwie ułamek wszystkich spodziewanych kosztów – dodaje wiceprezydent Matyśkiewicz. 

Inwestycja ma być zrealizowana do 2028 roku. 

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Jak wygląda twoja sytuacja finansowa w 2022 roku?
Jasnowidz Jackowski już TEGO nie ukrywa! Ludzie będą uciekać z Polski?! Jesteśmy zagrożeni?