Wawrzkowizna: Uchodźcy z Ukrainy szykują się do świąt wielkanocnych [AUDIO]

i

Autor: RR

Wawrzkowizna: Uchodźcy z Ukrainy szykują się do świąt wielkanocnych [AUDIO]

2022-04-22 15:25

Pieką ukraińską Paskę, czyli świąteczną babę, malują pisanki i szykują wielkanocny koszyk. W ośrodku dla uchodźców pod Bełchatowem trwają intensywne przygotowania do prawosławnej Wielkanocy. Angażują się nie tylko dorośli, ale również dzieci.

Katolicy święta wielkanocne mają już za sobą, z kolei w najbliższą niedzielę wypada Wielkanoc prawosławna. W tym roku będzie zdecydowanie bliższa Polakom, a to w związku z tym, że w naszym kraju schronienie znalazło wielu Ukraińców uciekających przed wojną. Uchodźcy szykują się do świąt, aby choć trochę poczuć to, co mieli w swojej ojczyźnie. Tak jest m.in. w ośrodku dla uchodźców w Wawrzkowiźnie pod Bełchatowem, gdzie obecnie przebywa ponad 200 osób zza naszej wschodniej granicy. 

Dziś, czyli w piątek, zabrali się mocno do pracy, aby przygotować świąteczne potrawy i dekoracje. Dzieci malują pisanki, a kobiety pieką ciasta z ukraińską Paską, czyli świąteczną babą, na czele. Ukraińcy mogą liczyć na dużą pomoc wolontariuszy i pracowników ośrodka. 

- Z naszej strony staramy się przygotować śniadanie świąteczne. Udostępniamy też specjalny piec, gdzie panie będą piekły swoje ciasta. Postaramy się, aby ta atmosfera, mimo wojny, przynajmniej w tej jeden dzień była świąteczna - mówi Marcin Wieczorek z OSiR Wawrzkowizna.  

Więcej w materiale Radia Eska Bełchatów:

Posłuchaj, jak uchodźcy z ośrodka w Wawrzkowiźnie szykują się do prawosławnej Wielkanocy

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Czy obawiasz się zamknięcia polskiego nieba?
Nocna agresja kierowcy na terenie Torunia. Wszystko się nagrało!