A1 w Łódzkiem: Kierowcy mają już do dyspozycji cztery pasy ruchu

i

Autor: GDDKiA

A1 w Łódzkiem: Kierowcy mają już do dyspozycji cztery pasy ruchu. Na którym odcinku autostrady?

2020-12-01 15:38

Kolejne dobre wiadomości dla kierowców podróżujących między północą a południem Polski. Na odcinku autostrady A1 między węzłem Tuszyn i Piotrkowem Trybunalskim zmotoryzowani mają już do dyspozycji cztery pasy ruchu.

Oddanie do użytku czterech pasów ruchu oznacza istotną zmianę wobec obowiązującej do tej pory organizacji ruchu, kiedy to jadący w kierunku Katowic mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu, zaś zmierzający do Łodzi jeden.

- Cały odcinek od węzła Tuszyn do węzła Piotrków Trybunalski Południe liczy blisko 15,8 km. Tymczasem łączna długość odcinków, na których obowiązuje nowa organizacja ruchu, wynosi nieco ponad 12 km. Składają się na to dwa odcinki: pierwszy między węzłem Tuszyn i węzłem Piotrków Trybunalski Zachód (11 km), oraz drugi między węzłami Piotrków Trybunalski Zachód i Piotrków Trybunalski Południe (nieco ponad kilometr) - informuje Maciej Zalewski z łódzkiego oddziału GDDKiA.

Prace na wszystkich pięciu odcinkach realizacyjnych autostrady A1 od Tuszyna do Częstochowy, o łącznej długości 81 kilometrów trwają nieprzerwanie. Do chwili obecnej kierowcom na A1 udostępniono 41 km nowej betonowej jezdni, co stanowi ponad połowę długości całej budowanej trasy.

Kierowcy mają do dyspozycji następujące odcinki nowej jezdni A1:

- ok. 14 z ok. 15,8 km odcinka Tuszyn - Piotrków Trybunalski Południe,

- ok. 10 z ok. 16,8 km odcinka Kamieńsk - Radomsko,

- ok. 7 km odcinka Radomsko - granica woj. łódzkiego i śląskiego,

- ponad 10 km z 17-kilometrowego odcinka granica woj. łódzkiego i śląskiego - Częstochowa Północ (od granicy obu województw do Grabowej w woj. śląskim).

Do chwili obecnej udostępniono kierowcom 41 km nowej betonowej jezdni, co stanowi ponad połowę długości całej budowanej trasy.Jak podkreśla łódzka GDDKiA łączna długość już ułożonej przez drogowców nawierzchni wynosi prawie 65 km, a udostępnienie kolejnych kilometrów kierowcom uzależnione jest od kwestii związanych z technologią wykonania oraz organizacja robót i ruchu.

- Najlepszym przykładem jest odcinek Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk, gdzie ułożono już 7,5 km nawierzchni betonowej, jednak ze względu na czas konieczny dla „dojrzewania” betonu i prace m.in. przy obiektach inżynierskich, na obecną chwilę nie można z niej korzystać - wyjaśnia Zalewski z GDDKiA.

Sonda
Jak przygotowujesz się do wieczerzy wigilijnej?
Jak wygląda podwodny las?