Odcinkowy pomiar prędkości, kontrola, kamery

i

Autor: Simona Supino Odcinkowy pomiar prędkości

A1 w Łódzkiem: Kierowcy się doigrali. Na budowanej autostradzie staną fotoradary

2020-12-16 15:31

To ma być skuteczny bat na piratów drogowych. Na trzech odcinkach powstającej autostrady A1 w Łódzkiem zostanie uruchomiony odcinkowy pomiar prędkości. Drogowcy są zmuszeni do wdrożenia w życie tak niecodziennego, jak na tę klasę dróg rozwiązania, bo kierowcy nagminnie wciskają gaz do dechy.

O problemie piratów drogowych na A1 w Łódzkiem informowaliśmy zaledwie tydzień temu. Pracownicy GDDKiA, jak i wykonawcy budujący autostradę alarmowali, że oddanie do ruchu dwóch pasów ruchu w obu kierunkach spowodowało u kierowców jedną prawidłowość – znaczne przyspieszenie. Rekordzista jechał z prędkością 226 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 70 km/h!

W związku z takimi praktykami kierowców, łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Inspekcja Transportu Drogowego mówią stanowcze „dość” i szykują drogowym piratom „niespodziankę” - na autostradzie staną odcinkowe pomiary prędkości!

Gdzie staną fotoradary?

W województwie łódzkim urządzenia mierzące czas przejazdu pojawią się na trzech z czterech budowanych odcinków:

- "A" między Tuszynem, a Piotrkowem Trybunalskim,

- "C" od Kamieńska do Radomska,

- "D" od Radomska do granicy z województwem śląskim,

- Mamy zamiar do końca roku przygotować odpowiednią infrastrukturę, czyli wysięgniki i zasilanie urządzeń pomiarowych, które z kolei zamontuje Inspekcja Transportu Drogowego. Później konieczna będzie certyfikacja i sprzęt będzie gotowy do pracy – informuje Maciej Zalewski z GDDKiA w Łodzi.

Fotoradary mają być skuteczną bronią w walce z piratami drogowymi. Rekordzista jechał 226 km/h, jednak w ciągu 10 dni namierzono 30 kierowców, którzy rozpędzili się do ponad 200 km/h. Grzeszników było zdecydowanie więcej, praktycznie wszyscy kierowcy przekraczają prędkość, z czego ponad połowa jechała ponad 100 km/h. Problem dotyczy wszystkich budowanych w Łódzkiem odcinkach.

- Obserwowaliśmy to m.in. na fragmencie między Radomskiem, a granicą z województwem śląskim. Pierwszego dnia, po przełożeniu ruchu na nową betonową jezdnię, dyrektor budowy zadzwonił do mnie wieczorem przerażony i powiedział, że w jego ocenie, średnia prędkość samochodów osobowych to 140 km/h, a ciężarówki jadą tyle, ile przysłowiowa fabryka dała, czyli około 90 km/h. Takie same spostrzeżenia mieli wykonawcy odcinka A i C - dodaje Zalewski.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Twojej okolicy!

Sonda
Jak planujesz przywitać Nowy Rok?
Podlaskie. „Jestem jak Tomasz Komenda”. Skazany na dożywocie za zabójstwo twierdzi, że został wrobiony