W MZK w Bełchatowie pojawi się fotowoltaika

i

Autor: Urząd Miasta Bełchatowa

Autobusy na energię słoneczną. W MZK w Bełchatowie pojawi się fotowoltaika

2020-11-06 17:19

Autobusy komunikacji miejskiej na energię słoneczną. MZK w Bełchatowie będzie miał zamontowane panele fotowoltaiczne. Darmowy prąd ze słońca zasili nie tylko budynek, ale też autobusy elektryczne. Inwestycja pochłonie ponad 400 tys. złotych.

Stacja ładowania elektrycznych emzetek w całości będzie czerpać energię z paneli fotowoltaicznych. MZK podpisał umowę na wykonanie instalacji, która powinna być gotowa za kilka tygodni. Do tej kolejnej "zielonej" inwestycji miasto pozyskało dofinansowanie Starostwa Powiatowego w Bełchatowie.

Dzięki instalacji fotowoltaicznej, elektryczne autobusy będą jeszcze bardziej ekologiczne. Przypomnijmy, rok temu miasto zakupiło sześć nowoczesnych i niskoemisyjnych autobusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji. Trzy z nowych emzetek mają napęd elektryczny.

- Wspieranie elektromobilności to dla nas sprawa priorytetowa z dwóch powodów. Po pierwsze, dzięki inwestycjom w zieloną energię i przekonaniu jak największej liczby mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej zdecydowanie poprawi się jakość powietrza w naszym mieście. Drugi powód jest stricte ekonomiczny. Panele fotowoltaiczne, które zamontowane zostaną w MZK, pozwolą na energetyczną samowystarczalność spółki. Pozyskany w ten sposób prąd będzie wykorzystywany nie tylko do ładowania autobusów elektrycznych, ale zabezpieczy energetycznie całą spółkę. Mowa m.in. o budynku biurowym, warsztacie czy stacji paliw - tłumaczy wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

Instalacja, na którą złoży się 280 paneli fotowoltaicznych, będzie mieć moc 89,6 kWp. Obecnie w siedzibie Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Przemysłowej trwają prace przygotowawcze. Obejmują one m.in. przegląd i ewentualne uzupełnienie instalacji przyłączeniowych. Montaż samych paneli na dachu stacji obsługi planowany jest natomiast w przyszłym tygodniu.

Na inwestycję, która kosztować będzie nieco ponad 400 tys. zł, miasto pozyskało dotację z powiatu. Dofinansowanie z bełchatowskiego starostwa sięgać będzie do 316 tys. zł.

Sonda
Obejrzałeś już Gambit królowej?
We wrocławskim zoo urodziła się zebra