O stworzeniu takiej instalacji mówiło się od miesięcy, jeszcze w lipcu 2020 roku Wojciech Dąbrowski, prezes koncernu PGE podkreślał, że stworzenie ITPO w Bełchatowie jest na etapie analiz, a czynnikiem decydującym o jej powstaniu będzie rachunek ekonomiczny.
PGE podkreślało jednocześnie, że stworzenie takiej instalacji byłoby zasadne ze względu na już istniejącą infrastrukturę wyprowadzenia mocy. Ponadto wykorzystanie odpadów do produkcji energii w elektrowni Bełchatów wpisuje się w strategię spółki i jej „multipaliwowe" podejście do transformacji energetycznej.
Według zapowiedzi spółki sprzed kilku miesięcy, wydajność mogłaby oscylować w przedziale ok. 150-180 tys. ton odpadów rocznie, które pochodziłyby nie tylko z Bełchatowa, ale całego województwa łódzkiego. Dzisiaj o instalacji wiemy już więcej, bo PGE Energia Ciepła S.A. , która ma być odpowiedzialna za jej powstanie, z końcem 2020 roku ogłosiła przetarg na tę inwestycję.
Co wynika z opublikowanych dokumentów? Budowa instalacji, zgodnie z rozpisanym przetargiem ma ruszyć w kwietniu 2022 roku, a jej zakończenie określono na wrzesień 2024 roku. PGE Energia Ciepła S.A. szuka wykonawcy, który stworzy całą instalację w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Na oferty spółka czeka do 22 lutego 2021 roku.
Zgodnie z wymaganiami dla kontrahentów, projektowana instalacja termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii ma być dostosowana do przyjmowania i termicznego przetwarzania z odzyskiem energii 180 tys. Mg na rok. W bełchatowskiej ITPO w dwóch liniach technologicznych (każda po 90 tys. Mg/rok) mają być przetwarzane: zmieszane odpady komunalne, pozostałości z sortowania zmieszanych odpadów komunalnych oraz komunalnych osadów ściekowych i innych odpadów.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w twojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Pisz do nas na: online@grupazpr.pl