Im mniej urodziwa... tym lepiej! Muzeum w Bełchatowie ogłosiło konkurs na najbrzydszą marzannę

i

Autor: Urząd Miasta Bełchatowa (zdjęcie archiwalne)

Im mniej urodziwa... tym lepiej! Muzeum w Bełchatowie ogłosiło konkurs na "najbrzydszą marzannę"

2021-03-09 16:44

W tym konkursie walory estetyczne nie są mile widziane. Muzeum w Bełchatowie po raz kolejny ma ciekawe wyzwanie dla dzieciaków z bełchatowskich szkół i przedszkoli. Mają stworzyć najbrzydszą marzanę. Kukłę należy dostarczyć do siedziby placówki najpóźniej w środę, 17 marca. A co z tradycyjnym topieniem marzanny?

Zgodnie ze starym, słowiańskim zwyczajem, marzanna symbolizuje odchodzącą zimę. W czasach pogańskich jej topienie odbywało się w czasie Jarego Święta, co miało nie tylko przywołać wiosnę, ale także zapewnić dobre plony w danym roku. Dziś tradycję tę podtrzymują zazwyczaj najmłodsi, i to właśnie ich Muzeum Regionalne zaprasza do udziału w specjalnym konkursie.

Chodzi o przygotowanie najbrzydszej kukły, która najlepiej odda wszelkie zimowe zmartwienia i troski. Jak czytamy w regulaminie zabawy, uroda marzanny jest rzeczą wtórną – najważniejsze jest, z jakich materiałów będzie wykonana. Preferowane są tylko te naturalne, czyli np. słoma, siano, drewno czy papier. Niedopuszczalne jest natomiast użycie elementów plastikowych i metalowych.

Kukły należy dostarczyć do siedziby Muzeum Regionalnego do godz.12 w środę 17 marca. Rozstrzygnięcie zabawy nastąpi dzień później, czyli w czwartek 18 marca.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie muzeum.belchatow.pl w zakładce Aktualności. Szczegółowe informacje na temat zabawy można uzyskać również pod numerem tel. 44 633 11 33.

Wszystkie prace biorące udział w konkursie zostaną zaprezentowane w muzeum.

Tradycyjne topienie marzanny bez dzieci

W tym roku nie odbędzie się tradycyjny korowód nad rzekę Rakówkę. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną w Polsce, rytualnego przepędzenia zimy włącznie z paleniem i topieniem marzanny przygotowanej w muzeum dokonają wyłącznie pracownicy placówki.

Akcja odbędzie się w piątek, 19 marca.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w twojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Pisz do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Gdzie najczęściej robisz zakupy?
Daniel Martyniuk skazany! Syna gwiazdora disco-polo nie było w sądzie i nie wysłuchał wyroku