Jesteś ozdrowieńcem? Oddaj osocze i pomóż innym!

i

Autor: Pixabay

Jesteś ozdrowieńcem? Oddaj osocze i pomóż innym!

2020-10-21 16:22

Gwałtownie rośnie liczba zakażonych koronawirusem, dlatego lekarze apelują - osocze ozdrowieńców pilnie potrzebne! W ten sposób można uratować komuś życie. Oddając osocze jedna osoba może pomóc nawet trzem pacjentom!

W dobie pandemii z każdym dniem błyskawicznie rośnie zapotrzebowanie na osocze osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Jeżeli jesteś w grupie ozdrowieńców, oddaj osocze i uratuj życie innym.

- Mamy dużo zamówień na osocza od ozdrowieńców, natomiast póki co niewiele dawców. Zachęcamy osoby, które przechorowały COVID-19, miały stwierdzone zakażenie lub przynajmniej stwierdzone przeciwciała, aby się do nas zgłaszały - apeluje dr Karolina Trojan-Borczyńska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Jak oddaje się osocze?

Procedura oddania osocza różni się od tradycyjnego oddania krwi. Najpierw pobierana jest próbka krwi, następnie dawcę czeka rozmowa z lekarzem, a jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań - osocze zostanie pobrane.

Co ważne, plazmafereza (to metoda pobierania osocza) na terenie województwa łódzkiego wykonywana jest jedynie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. By jednak nie przyjeżdżać na marne, można odwiedzić regionalny punkt pobrań i oddać w nim próbkę krwi. Jeżeli wszystko będzie z nią w porządku, lekarze z RCKiK skontaktują się z dawcą i umówią na wizytę w Łodzi.

Przypominamy, punkt pobrań w Bełchatowie znajduje się przy ulicy Edwardów. Czynny jest w poniedziałki, środy i piątki w godz. 8-10.30.

- Nie ma się czego bać. To zwykłe ukłucie igłą, a później już nic się nie czuje. Dawcy od wielu lat oddają krew i do nas wracają. Proszę się u nas czuć bezpiecznie - zapewnia Karolina Trojan-Borczyńska z RCKiK w Łodzi.

Sonda
Czy w czasie pandemii koronawirusa kościoły powinny być zamknięte?
Szkoła zawiesza lekcje z powodu braku kadry