E-papieros

i

Autor: Pixabay, CC0 fot. sarahjohnson1, www.blacknote.com/e-juice/

Nowe przepisy

Koniec jednorazowych e-papierosów. Kiedy zakaz sprzedaży wejdzie w życie?

2024-01-30 10:21

Zakaz sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych zapowiada brytyjski rząd. Nowe przepisy mają zatrzymać rosnącą popularność tych produktów wśród dzieci. Wprowadzone zostaną też nowe regulacje, mające na celu zapobieganie sprzedaży elektronicznych papierosów nieletnim.

Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów nieletnim

Wraz z zakazem jednorazowych e-papierosów zdelegalizowana zostanie sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom urodzonym 1 stycznia 2009 roku lub później - nawet gdy już staną się pełnoletnie.

Wprawdzie sprzedaż e-papierosów osobom poniżej 18. roku życia już jest nielegalna, ale nieletni nie mają problemu z ich zakupem, a jak wskazuje rząd jednorazowe e-papierosy - często sprzedawane w mniejszych, bardziej kolorowych opakowaniach niż te wielokrotnego użytku - są "kluczowym czynnikiem, stojącym za alarmującym wzrostem używania e-papierosów wśród młodzieży".

- Jak każdy rodzic lub nauczyciel wie, jednym z najbardziej niepokojących trendów jest obecnie wzrost popularności e-papierosów wśród dzieci, dlatego musimy działać, zanim stanie się to endemiczne. Długoterminowe skutki e-papierosów są nieznane, a nikotyna w nich zawarta może być silnie uzależniająca, więc chociaż mogą one być użytecznym narzędziem pomagającym palaczom rzucić palenie, reklama skierowana do dzieci jest niedopuszczalna - oświadczył premier Rishi Sunak.

Według przywoływanych przez rząd danych, liczba dzieci używających e-papierosów potroiła się w ciągu ostatnich trzech lat, a obecnie używa ich 9 proc. dzieci w grupie od 11 do 15 lat.

Brytyjski rząd chce stworzyć pokolenie wolne od dymu 

Zapowiedziany zakaz ma zostać wprowadzony poprzez ustawę, która musi zostać przyjęta przez parlament. Jesienią zeszłego roku Sunak obiecał stworzenie pokolenia wolnego od dymu tytoniowego.

Minister zdrowia Victoria Atkins wyraziła w poniedziałek przekonanie, że ustawa zostanie przyjęta przez parlament przed wyborami do Izby Gmin, które mają odbyć się w tym roku, i wejdzie w życie na początku 2025 r. Po potwierdzeniu terminu, sprzedawcy detaliczni dostaną sześciomiesięczny okres karencji na dostosowanie się do nowych przepisów.

Jak podkreślił brytyjski rząd, zapowiedziany zakaz został ogłoszony po przeprowadzeniu publicznych konsultacji, w których za takim rozwiązaniem opowiedziało się prawie 70 proc. rodziców, nauczycieli, pracowników służby zdrowia i ogółu społeczeństwa.

Wielka Brytania dołączyła do niewielkiej grupy krajów, planujących zakazać jednorazowych e-papierosów. Podobne plany ogłosiły już Australia, Francja, Niemcy i Nowa Zelandia, choć jak dotąd wdrożyła je tylko Nowa Zelandia.

Kraje, które oferują Polakom wizę dla cyfrowych nomadów

Zamiast stolików kawowych przewozili nielegalne papierosy