Odtworzą wirtualnie obiekty, których już nie ma. Niecodzienny projekt w powiecie bełchatowskim

i

Autor: Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

Odtworzą wirtualnie obiekty, których już nie ma. Niecodzienny projekt w powiecie bełchatowskim

2022-08-29 15:42

Nieodkryty Powiat Bełchatowski to nazwa projektu, którego efektem będzie gra terenowa, zawierająca m.in. nieistniejące już obiekty na terenie naszego powiatu. Twórcy pomysłu zapowiadają, że odtworzone wirtualnie obiekty będzie można oglądać z każdej strony na ekranie telefonu komórkowego lub z użyciem specjalnych okularów.

To będzie nie lada gratka dla fanów lokalnej historii. Nieodkryty Powiat Bełchatowski to projekt gry terenowej, który będzie zawierał wersję cyfrową siedmiu obiektów po których nie ma już żadnego śladu.

- Są to synagoga i kościół w Bełchatowie oraz dwory w Mikorzycach, Krześlowie, Bukowiu Dolnym, Kucowie i Głupicach. Fundacja Fucco, która realizuje pomysł, ma w swoim dorobku już półtora tysiąca zdigitalizowanych wersji różnych obiektów w kraju. Łączy je to, że budowle już nie istnieją, albo są tylko w szczątkowych fragmentach - mówi Agnieszka Zawodzińska z Zespołu ds. Promocji Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. 

Cyfrowe zdjęcia, a właściwie wersja przestrzenna 3D danego zabytku z czasów jego świetności, będą wmontowane do gry terenowej i odtworzone na miejscu przez jej użytkownika. Konieczny będzie do tego smartfon lub okulary AR (okulary rozszerzonej rzeczywistości), czyli takie urządzenie, które – najprościej mówiąc - „miksuje” świat realny z nałożonymi na niego obrazami wirtualnymi. Dostępne będą także informacje audio o obiektach, czytane przez lektora w języku polskim i angielskim.

- Prace nad projektem już trwają. Obecnie są opracowane dwa obiekty, kościół i synagoga w Bełchatowie. Realizatorzy korzystają z różnych źródeł informacji, głównie starych dokumentów i fotografii, dostępnych historycznych publikacji etc. Na przygotowanie całości mają czas do połowy października - dodaje Agnieszka Zawodzińska. 

Samorząd powiatu wsparł tę inicjatywę sumą 3 tys. zł w ramach dotacji w obszarze turystyki i krajoznawstwa. Na efekty czekamy z ciekawością.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Wypocząłeś/-aś podczas wakacji?
Szokujące nagranie z basenu. Dziewczynka topiła się obok dorosłych