Oszukali na policjanta starsze małżeństwo z Bełchatowa. Kobieta i jej partner wpadli we Wrocławiu

i

Autor: KPP Bełchatów

Oszukali "na policjanta" starsze małżeństwo z Bełchatowa. Kobieta i jej partner wpadli we Wrocławiu

2023-03-03 10:27

Zarzuty i 3 miesięczny areszt dla pary, która oszukiwała metodą "na policjanta". Ich ofiarą padło starsze małżeństwo z Bełchatowa. Sprawcy zostali zatrzymani na terenie Wrocławia. Grozi im do 8 lat więzienia.

21 lutego około godziny 20 bełchatowscy policjanci zostali zawiadomieni o oszustwie, gdzie przestępcy działali metodą "na policjanta". Ofiarą sprawców padło małżeństwo seniorów, które uwierzyło, że pomagają policji w tajnej akcji. Tego dnia około godziny 16 na numer stacjonarny pokrzywdzonych zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako inspektor policji i poinformował, że na osiedlu grasują przestępcy, a ich celem są pieniądze.

- W trakcie rozmowy telefonicznej fałszywy policjant przekonał pokrzywdzoną, że dla własnego bezpieczeństwa, musi wydać wszystkie pieniądze, które trzyma w domu. Zapewnił jednocześnie, że oszczędności te będą bezpieczne i po akcji wszystko odzyska. Zmanipulowani przez oszustów seniorzy postąpili zgodnie z ich instrukcją, spakowali w reklamówkę swoje oszczędności i wszystko wynieśli na korytarz. Torbę z pieniędzmi rzekomym „policjantom” pozostawili na klamce drzwi swojego mieszkania. Byli przekonani, że w ten sposób pomagają policji, że uczestniczą w tajnych działaniach policji - relacjonują funkcjonariusze z KPP w Bełchatowie.

Po przekazaniu pieniędzy pokrzywdzona zadzwoniła na numer alarmowy 112. Dowiedziała się wówczas, że całe zdarzenie było oszustwem. W sprawę natychmiast zaangażowali się bełchatowscy kryminalni. Rozpytywali mieszkańców, sprawdzali różne zapisy monitoringów. Najpierw ustalili samochód, którym podróżowali sprawcy. Funkcjonariusze zgromadzili materiały na podstawie których wytypowali podejrzewanych.

- 46-letnia kobieta i jej 56-letni partner zostali namierzeni przez bełchatowskich policjantów na terenie Wrocławia. Kryminalni zatrzymali ich 27 lutego 2023 roku. Byli zaskoczeni, kiedy stróże prawa wylegitymowali ich na parkingu samochodowym, przy ich seacie. Przeszukując ich mieszkanie, policjanci między innymi znaleźli tam i zabezpieczyli około 50 tysięcy złotych oraz telefony komórkowe i karty sim - dodają mundurowi z bełchatowskiej jednostki. 

Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego podejrzani usłyszeli zarzut oszustwa, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Sąd na wiosek prokuratury tymczasowo aresztował podejrzanych na okres 3 miesięcy.

Policjanci kolejny raz ostrzegają. Jeśli ktoś przedstawia się za policjanta i informuje, że masz przekazać pieniądze policjantowi - odłóż słuchawkę i zakończ rozmowę. To na pewno oszust.

Masz dla nas ciekawy temat? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z twojej okolicy.

Sonda
Znasz na pamięć numery alarmowe?
Chwile grozy na stacji benzynowej