Państwo dopłaci połowę pensji pracownika, ale trzeba spełnić jeden warunek

i

Autor: pixabay

Dotacja

Państwo dopłaci połowę pensji pracownika, ale trzeba spełnić jeden warunek

2023-11-12 15:11

Pracodawcy mogą liczyć na dofinansowanie nawet połowy pensji pracownika. Muszą jednak spełnić jeden warunek, żeby otrzymać pieniądze. Na jakie dofinansowanie można liczyć?

Każdy pracodawca może otrzymać dofinansowanie w wysokości połowy pensji pracownika, jeśli zdecyduje się zatrudnić osobę bezrobotną powyżej 50. roku życia. Pieniądze wypłacają urzędy pracy w całej Polsce, a dofinansowanie może otrzymać pracodawca albo przedsiębiorca.

Ile wynosi dofinansowanie do pensji pracownika?

Zgodnie z przepisami dofinansowanie wynosi maksymalnie 50 proc. minimalnego, miesięcznego wynagrodzenia za pracę. Aktualnie najniższa krajowa wynosi 3600 zł brutto, co oznacza, że pracodawca może liczyć na 1800 złotych dotacji. Od 1 stycznia 2024 r. kwota wzrośnie do 4242 zł brutto, a od lipca 4300 zł, co oznacza, że wzrośnie również dofinansowanie. Kwota jest niezmienna, ale okres wypłacania dotacji zmienia się w zależności od wieku osoby zatrudnionej. Jeśli pracodawca zdecyduje się zatrudnić pracownica w wieku od 50 do 60 lat, wówczas będzie otrzymywać pieniądze przez 12 miesięcy. Jeśli jednak zatrudni osobę 60 plus, wówczas będzie otrzymywać dofinansowanie przez 24 miesiące.

Jak długo trzeba zatrudniać pracownika, żeby nie stracić dotacji?

- Pracodawca lub przedsiębiorca są obowiązani do dalszego zatrudniania skierowanego bezrobotnego po zakończeniu dofinansowania przez okres równy co najmniej połowie okresu dofinansowania, tj.: przez okres 6 miesięcy w przypadku 12-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia osób w wieku 50-60 lat; przez okres 12 miesięcy w przypadku 24-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia osób w wieku powyżej 60 lat – informuje jeden z urzędów pracy na swojej stronie internetowej.

Jeśli pracodawca nie spełni tego warunku, będzie musiał oddać dofinansowanie wraz z odsetkami. Jeśli pracownik z jakiegoś powodu nie będzie chciał kontynuować zatrudnienia, urząd pracy skieruje inną osobę bezrobotną. 

Nietypowe kierunki studiów. Możesz studiować kynologię, survival i doradztwo filozoficzne

Przewoźnicy z Podkarpacia mogą się starać o dofinansowanie