Szpital w Bańskiej Bystrzycy

i

Autor: Lefteris Pitarakis/Associated Press/East News

świat

Po zamachu na premiera Słowacji. Robert Fico opuścił szpital w Bańskiej Bystrzycy

2024-05-30 22:03

Premier Słowacji Robert Fico został w czwartek wieczorem przewieziony ze szpitala w Bańskiej Bystrzycy do Bratysławy, co potwierdziła klinika. Nie ma oficjalnych informacji, dokąd trafił na dalsze leczenie i rehabilitację. Media piszą, że jest w swoim mieszkaniu lub w stołecznym szpitalu św. Michała.

Media podają, że ranny premier został przetransportowany śmigłowcem do Bratysławy. Fakt wypisania chorego z placówki, do której trafił bezpośrednio po nieudanym zamachu 15 maja, potwierdziła dyrektorka szpitala Miriam Lapunikova. Nie sprecyzowała, gdzie będzie się odbywać dalsze leczenie Ficy.

Niektóre media podały, że ranny trafił do kliniki św. Michała w Bratysławie, gdzie już wcześniej hospitalizowani byli członkowie słowackich władz. Według innych źródeł premier miał zostać przewieziony do mieszkania w stolicy. Jedna ze stacji telewizyjnych informowała o wzmożonym ruchu ochrony i policjantów wokół apartamentowca, w którym mieszka premier.

Do premiera strzelał 71-letni Juraj C., który usprawiedliwiał swój czyn tym, że nie zgadzał się z polityką rządu. Został zatrzymany natychmiast po nieudanym zamachu. Za usiłowanie zabójstwa z premedytacją grozi mu 25 lat więzienia lub dożywocie.

ZOBACZ TEZ: Premier Słowacji Robert Fico w ciężkim stanie po zamachu

Premier Słowacji Robert Fico postrzelony!