odcinkowy pomiar prędkości

i

Autor: Piotr Grzybowski odcinkowy pomiar prędkości

Rusza odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1! Gdzie są kamery?

2021-01-18 16:12

Koniec z szybką jazdą na budowanej autostradzie A1. Rusza tam odcinkowy pomiar prędkości. Pierwsze kamery rozpoczną pracę w środę, 20 stycznia na odcinku od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego. Dwa dni później kontrola prędkości zacznie działać na drugim odcinku A1 - od Kamieńska aż do początku obwodnicy Częstochowy.

Odcinkowy pomiar prędkości na budowanym odcinku autostrady A1 staje się faktem! Już za kilka dni urządzenia zostaną uruchomione i zaczną niepokornym i lubiącym nadmierną prędkość kierowcom robić fotki. Na obu pomiarowych odcinkach, tak jak dotychczas będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 70 km/h.

Pierwszy odcinek od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego ma blisko 16 km. Na tym odcinku pomiar prędkości zostanie uruchomiony w najbliższą środę 20 stycznia około godziny 10.00. Drugi odcinek od Kamieńska aż do początku obwodnicy Częstochowy ma niemal 41 km długości. W tym przypadku pomiar rozpocznie pracę dwa dni później, czyli w najbliższy piątek 22 stycznia również w granicach godziny 10.00. Łącznie pomiarem zostanie objętych blisko 57 km budowanej autostrady A1, z czego ok. 40 km w woj. łódzkim.

- To pierwszy przypadek, gdzie na budowanym odcinku drogi stosuje się takie bezprecedensowe rozwiązanie. Ze względów bezpieczeństwa wprowadza je Inspekcja Transportu Drogowego na wniosek GDDKiA i wykonawców. Jest ono efektem licznych sygnałów od wykonawców prac i naszych obserwacji, z których wynika, że kierowcy nagminnie i bardzo rażąco przekraczają obowiązującą prędkość. W niektórych przypadkach nawet trzykrotnie! Wprowadzane rozwiązanie nie tylko uspokoi i upłynni jazdę, ale przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo zarówno uczestników ruchu, jak i pracowników budowy. Wielu kierowców zapomina, bądź nie zdaje sobie sprawy, że porusza się po placu budowy, na którym warunkowo dopuszczony jest ruch samochodów. Zatem kluczową kwestią zapewniającą bezpieczeństwo wszystkim obecnym na budowie jest przestrzeganie ograniczeń prędkości – podkreśla Maciej Zalewski z łódzkiej GDDKiA.

Cała budowa autostrady A1 między Tuszynem w woj. łódzkim a Częstochową w woj. śląskim jest realizowana „pod ruchem”. Oznacza to, że na jednej jezdni trwają prace, a na drugiej odbywa się ruch samochodowy.

Należy także pamiętać, że ograniczenia prędkości obowiązują również na 25-kilometrowym odcinku między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem, gdzie z końcem ubiegłego roku przeniesiono ruch na początkowe cztery kilometry nowej betonowej jezdni. Kierowcy na tym fragmencie mają po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, a na pozostałej części jeden pas w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego i dwa pasy w kierunku Katowic (w obrębie niektórych obiektów jest po jednym pasie ruchu).

Wprowadzane rozwiązanie będzie obowiązywało do chwili oddania do użytkowania gotowych, w pełni funkcjonalnych fragmentów autostrady A1 o dwóch jezdniach po trzy pasy ruchu każda. Pierwsze z nich będą gotowe jesienią tego roku.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Co sądzisz o otwieraniu lokali np. gastronomicznych w czasie pandemii?
Dostawca jedzenia ROZJECHAŁ dwa gołębie. Wszystko widać na nagraniu [WIDEO]