bełchatów. wielkogabaryty

i

Autor: Urząd Miasta Bełchatowa

Rusza zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Co można oddać i kiedy? Sprawdź!

2020-04-08 15:11

Odbiorą niepotrzebną lodówkę, pralkę, telewizor, meble czy opony. Dużymi krokami zbliża się pierwsza w tym roku mobilna zbiórka odpadów wielkogabarytowych w Bełchatowie. Akcja skierowana jest do mieszkańców domów jednorodzinnych.

W domu lub na podwórku zalega zepsuta lodówka lub niepotrzebne meble i nie macie pomysłu co z nimi zrobić? Problem może rozwiązać się sam. Od 14 kwietnia na terenie miasta rusza zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Przedmioty wystarczy wystawić przed posesję, a następnie odbiorą je pracownicy spółki Eko-Region. Warto już teraz przygotować się do tej akcji, zwłaszcza, że zbiórka dotyczy wybranych przedmiotów.

Jakie odpady będą odbierane?

- radia, telewizory, monitory oraz inny sprzęt RTV,
- lodówki, pralki, kuchenki, odkurzacze oraz inny sprzęt AGD,
- zużyte opony (do rozmiaru 1250x400 mm),
- metale (złom),
- dywany, wykładziny, meble,
- elementy stolarki - listwy, deski, płyty wiórowe, drzwi, okna,
- odpady ulegające biodegradacji - powiązane gałęzie, listwy drewniane.

Jakie rodzaje odpadów nie podlegają zbiórce?

- odpady poremontowe i budowlane: gruz, płytki, cegła, kamienie,
- odpady tekstylne: odzież, obuwie, tkaniny wystroju wnętrz (firany, zasłony, narzuty, koce),
- szkło,
- duże opakowania z tworzyw sztucznych po odpadach niebezpiecznych: farbach, lakierach i rozpuszczalnikach,
- odpady powstające w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,
- odpady zawierające azbest – eternit.

Zasady zbiórki wydają się jasne i czytelne, dlatego warto ruszyć z porządkami i pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów. Na kolejną okazję trzeba będzie czekać pół roku. Następna zbiórka zaplanowana została w połowie października.

Jest jeszcze jeden powód, który powinien zachęcić mieszkańców do włączenia się w tę akcję. Przypominamy, że w związku z epidemią koronawirusa zawieszona została działalność bełchatowskiego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Mieszczący się przy ul. Kolejowej 14 PSZOK nie przyjmuje obecnie żadnych odpadów od mieszkańców do odwołania.

Mobilna zbiórka odpadów wielkogabarytowych będzie trwać w dniach 14-27 kwietnia. Każdego dnia Eko-Region pojawi się na kilkunastu ulicach w mieście. Urzędnicy przygotowali szczegółowy harmonogram według którego będzie prowadzona zbiórka. Można go znaleźć na stronie internetowej miasta. Warto się z nim zapoznać i dowiedzieć, kiedy odpady będą odbierane na naszej ulicy.

Więcej informacji na temat wiosennej zbiórki wielkogabarytów udzielają pracownicy Wydziału Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi (Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Czyżewskiego 7, I piętro, pokoje nr 206 i 207, tel. 44 733 52 56, 44 733 52 57).