Ruszyły porządki na cmentarzach

i

Autor: Pixabay

Ruszyły porządki na cmentarzach. Czy 1 listopada bełchatowianie odwiedzą groby bliskich? [AUDIO]

2020-10-23 17:00

Mieszkańcy Bełchatowa ruszyli z porządkami na cmentarzach. Choć nie ma jeszcze oficjalnego komunikatu, czy 1 listopada nekropolie będą otwarte, bełchatowianie już podjęli decyzję, kiedy odwiedzą groby swoich bliskich.

Rząd ogłosił dziś kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Polska stanie się czerwoną strefą. Wciąż jednak nie wiadomo co z dniem Wszystkich Świętych. Premier Mateusz Morawiecki dziś zapowiedział, że decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu.

Z kolei Kościół już teraz zaapelował o to, aby wizyty na grobach bliskich rozłożyć w czasie.

- Apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Starsze osoby pełne obaw

Na cmentarzach rozpoczęły się tradycyjne porządki, choć ten rok jest inny niż poprzednie.

- Jest zdecydowanie mniejszy ruch. Widać, że ludzie się boją. Mam tu na myśli przede wszystkim osoby starsze, bo młodsze mają do tego dystans. Część ludzi już stawia znicze i mówią, że 1 listopada nie przyjdą - przyznaje pani Małgorzata, która sprzedaje znicze i kwiaty przy największym cmentarzu w Bełchatowie. Podkreśla, że pandemia daje się też we znaki handlującym. Październik zawsze był dla nich finansowymi żniwami. Teraz, jak mówi, jest inaczej.

Jedni mieszkańcy Bełchatowa deklarują, że 1 listopada odwiedzą groby swoich bliskich. Drudzy, zwłaszcza starsi, z obawy przed koronawirusem wolą zostać w domu.

Więcej w materiale RADIA ESKA BEŁCHATÓW:

Posłuchaj, czy 1 listopada bełchatowianie wybiorą się na cmentarz
Sonda
Czy uważasz, że decyzja o zawieszeniu działalności aquaparków, siłowni i basenów jest słuszna?
Protest restauratorów