poleciał śmigłowcem na koncert Coldplay

i

Autor: Kurnikowski/AKPA, Pixabay

świat

Skandal na Filipinach. Prezydent poleciał rządowym śmigłowcem na koncert Coldplay. Chciał ominąć korki

2024-01-21 8:42

Prezydent Filipin Ferdinand „Bongbong” Marcos Jr. wywołał krytykę w mediach społecznościowych, ponieważ skorzystał z rządowego śmigłowca, by dostać się na koncert brytyjskiej grupy Coldplay, omijając korki uliczne w Manili, które uznawane są największe na świecie – podały w sobotę miejscowe media.

Działacz opozycyjny Renato Reyes określił działania Marcosa jako „poważną zniewagę dla milionów Filipińczyków, dojeżdżających do pracy” w obliczu braku „postępowego i sprzyjającego ludziom” transportu zbiorowego w kraju. Inni komentatorzy podkreślali, że za podróż helikopterem zapłacili podatnicy.

Obszar metropolitarny Manili, stolicy Filipin, jest na ostatnim miejscu w rankingu 387 miast z 55 krajów według firmy, zarządzającej mapami nawigacji TomTom – podał filipiński portal Rappler. Przejechanie 10 kilometrów zajmuje tam średnio ponad 25 minut.

Miejsce, w którym odbywał się koncert, znajduje się około 30 km na północ od Manili. Słuchacze muszą zwykle wyruszyć ze stolicy co najmniej trzy godziny przed rozpoczęciem imprezy, zwłaszcza gdy grają znani artyści. Niektórzy twierdzą, że na koncert, zaczynający się o godz. 19, musieli wyjechać już w południe.

Użycia śmigłowca broni natomiast szef prezydenckiej ochrony, generał Nelson Morales. W oświadczeniu podkreślił, że sala koncertowa „doświadczyła niespodziewanego napływu 40 tys. osób”, co „spowodowało nieprzewidziane komplikacje w ruchu na trasie”.

Wśród komentujących sprawę internautów również znaleźli się obrońcy Marcosa. „Czego się spodziewaliście? Że pojedzie trójkołowcem” – napisał jeden z użytkowników sieci X, odnosząc się do popularnych na Filipinach małych pojazdów, używanych jako taksówki.

ZOBACZ TEŻ: Nowy mieszkaniec łódzkiego zoo! Trudne początki młodej żyrafy

Adam Małysz szczerze o aferze w polskich skokach. Jakub Wolny wróci do kadry?
Listen on Spreaker.