Sokola rodzina z Elektrowni Bełchatów znów się powiększy! Będą cztery małe pisklęta

i

Autor: PGE GiEK

Sokola rodzina z Elektrowni Bełchatów znów się powiększy! Będą cztery małe pisklęta

2021-03-25 17:22

Sokoły wędrowne z Elektrowni Bełchatów czekają na potomstwo. Wkrótce sokola rodzina powiększy się o cztery małe pisklęta. Na maj, o ile nic nie stanie na przeszkodzie, planowane jest obrączkowanie piskląt. Będzie to już trzeci kontrolowany lęg sokoła wędrownego w bełchatowskiej elektrowni.

Ten wyjątkowy gatunek ptaków zadomowił się w bełchatowskiej elektrowni w 2019 roku na wysokości 75 metrów. Para sokołów osiadła wówczas na galerii nawęglania jednego z 13 bloków energetycznych. W kolejnym roku sokoły zmieniły miejsce gniazdowania, przeprowadzając się na sąsiednią galerię, gdzie wykluły się trzy młode osobniki.

Obecnie para tych niezwykłych ptaków przeniosła stanowisko lęgowe na kolejną galerię nawęglania, gdzie w zbudowanym przez siebie gnieździe wysiadują aż cztery jaja. Na maj, o ile nic nie stanie na przeszkodzie, planowane jest obrączkowanie piskląt. Będzie to już trzeci kontrolowany lęg sokoła wędrownego w Elektrowni Bełchatów.

Przypomnijmy, ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół", którzy w 2019 roku wypatrzyli sokoły wędrowne w Elektrowni Bełchatów na wysokości 75 metrów, podjęli się wybudowania nowego gniazda dla sokolej rodziny. Ptasi domek - drewniana budka zamontowana na dachu bloku energetycznego nr 1, z podłogą pokrytą piaskiem i szerokim podestem przed wejściem do gniazda została zainstalowana rok temu. Para sokołów, wprawdzie nie korzysta jeszcze z nowego domku lęgowego, ale z utrzymania gatunku na własnych warunkach nie rezygnuje.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z twojej okolicy!

Sonda
Czy palenie na balkonach powinno być zakazane?
Nowe obostrzenia 27.03 - 09.04