bełchatów. szewc

i

Autor: Urząd Miasta Bełchatowa

Stworzą mapę ginących zawodów. W jakim celu?

2020-03-10 18:29

Chcą promować lokalnych rzemieślników i zainteresować młodzież niszowymi branżami. Magistrat w Bełchatowie stworzy mapę ginących zawodów. Na zgłoszenia czeka do 17 kwietnia.

Szewcy, krawcy, tapicerzy, szklarze, lutnicy…. Niezależnie od wykonywanego fachu łączy ich wiedza, tradycja i historia.

Powstająca mapa tzw. ginących zawodów to pomysł prezydent Bełchatowa Marioli Czechowskiej na wsparcie lokalnych mistrzów rzemieślniczych.

- Naszym celem jest przede wszystkim pobudzenie zainteresowania produktami i usługami rękodzielniczymi. Bez wątpienia cechuje je wysoka jakość, która zasługuje na docenienie. Jestem przekonana, że wkraczająca na rynek pracy młodzież, wybierając tradycyjne profesje, może odnieść sukces zawodowy - mówi prezydent Czechowska.

Ginące zawody pokażą na wystawie

Każdy z mieszkańców może zgłosić zakłady i pracownie oferujące usługi rzemieślnicze. Dzięki tym informacjom powstanie wspomniana mapa ginących zawodów. Informacje o mistrzach i czeladnikach przesyłać można do 17 kwietnia na dwa sposoby: mailowo na adres wrm@um.belchatow.pl lub w wiadomości prywatnej na oficjalnym profilu facebookowym Urzędu Miasta.

To nie koniec. Zwieńczeniem akcji będzie wystawa zdjęć "przy pracy" w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, pokazująca narzędzia i sposób działania fachowców. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prelekcja pt. "Wartość pracy w rzemiośle i zawodach zanikających".