Barbórka 2020 w Bełchatowie: górnicze świętowanie inne niż zwykle!

i

Autor: R.Różycki Bez przemarszu ulicami miasta, bez akademii i tradycyjnego krupnioku – Barbórka 2020 miała odmienny charakter, zdecydowanie bardziej skromny.

Tegoroczna Barbórka była inna niż zwykle. Jak wyglądały obchody w Bełchatowie? [AUDIO]

2020-12-04 15:43

Niech żyje nam górniczy stan! Jak co roku orkiestra dęta z kopalni Bełchatów zorganizowała mieszkańcom górniczą pobudkę, choć w zdecydowanie skromniejszym wydaniu niż zazwyczaj. Ze względu na pandemię obchody tegorocznej Barbórki okrojono do minimum.

Bez przemarszu ulicami miasta, uroczystej akademii z tradycyjnym krupniokiem czy karczmy piwnej. Takiej Barbórki jak w tym roku górnicy z Bełchatowa nie pamiętają. Z powodu pandemii obchody zorganizowano w skromniejszej niż dotychczas formie.

Orkiestra górnicza, która tradycyjnie budziła mieszkańców już od godz. 5 rano chodząc ulicami miasta, w tym roku zagrała tylko kilka chwil pod siedzibą zarządu PGE GiEK na ulicy Węglowej.

Barbórka 2020 w Bełchatowie. Górnicza pobudka inna niż zwykle:

- Najważniejsze jest zdrowie i życie górników. Tutaj bezwzględnie nie możemy nikogo narażać, musimy zachować reżim. Dla nas jest istotne to, że udało nam się zachować bezpieczeństwo w zakładach, kopalniach, elektrowniach i nie mamy przypadków czy wzrostów zakażeń. Na szczęście wszystkie przypadki koronawirusa, które się u nas pojawiły, to przypadki wniesione z innych środowisk - mówi Andrzej Kopertowski wiceprezes zarządu PGE GiEK.

Z kolei w nabożeństwie w intencji pracowników kopalni i ich rodzin z racji obowiązującego reżimu sanitarnego wzięła udział tylko garstka osób. Górnicy mogli uczestniczyć w mszy przez internet.

Rokrocznie Barbórka jest nie tylko podsumowaniem i podziękowaniem za miniony rok pracy, ale także okazją do mówienia o przyszłości. A ta wydaje się być pełna pytań. W październiku grupa PGE przedstawiła strategię całkowitego odejścia od węgla. Chce to zrobić do 2050 roku. Ten plan nie podoba się związkom zawodowym kopalni i elektrowni Bełchatów, które grożą strajkiem.

Stawianie na energię odnawialną, a w rządowych planach pojawia się też elektrownia jądrowa. Tak może wyglądać przyszłość Bełchatowa po zakończeniu wydobycia węgla brunatnego.

Barbórka 2020. Co mieszkańcy Bełchatowa mówią o przyszłości miasta i regionu, gdy węgiel się skończy:

Barbórka 2020: Nieznane fakty o święcie górników. Dasz radę rozwiązać ten test?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Kto uchodzi za patrona górników?
W dwie minuty zarobiła 16 pkt karnych. Kobiecy pirat drogowy złapany przez grupę SPEED