Praca

i

Autor: Pexels

Praca

Upały w Polsce. PIP apeluje do pracodawców

2023-07-27 11:11

Chociaż w ostatnim czasie mogliśmy odpocząć od upałów, według najnowszych prognoz, kolejna fala tuż przed nami. Główny Inspektor Pracy apeluje do pracodawców o skracanie czasu pracy podczas podczas wysokich temperatur, a także o zapewnienie pracownikom bezpłatnych, zimnych napojów.

Główny Inspektor Pracy apeluje ws. pracy podczas upałów

Jak informuje portal dlahandlu.pl, Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko apeluje, by pracodawcy podczas upałów szczególnie zadbali o swoich pracowników. Chodzi to między innymi o zapewnienie im nieodpłatnie zimnych napojów, gdy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28 stopni Celsjusza, a na otwartej przestrzeni 25.

Ponadto, szefowa PIP zaznacza, że podczas pracy na otwartej przestrzeni pracownicy powinni mieć możliwość odpoczynku przed upałem w miejscu zacienionym i zadaszonym. Warto także zadbać, aby nosili nakrycia głowy i przewiewne ubrania zapewniające ochronę przed promieniowaniem UV oraz, jeśli to możliwe, wykonywali swoje obowiązki w chłodniejszych porach dnia.

Katarzyna Łażewska-Hrycko zwraca uwagę również na organizację pracy wykonywanej w warunkach szczególnie niebezpiecznych i wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej, a także na bezpieczeństwo kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Bezwzględnie należy pamiętać o zakazie zatrudniania pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni, a wilgotność względna powietrza wynosi 65%.

Upały w Polsce. Czy pracodawca może skrócić godziny pracy?

Główny Inspektor Pracy apeluje także do pracodawców o skracanie czasu pracy podczas trwających upałów, w szczególności tym pracownikom, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin.

Pracodawcy mogą też wprowadzać rotację na stanowiskach pracy i dodatkowe przerwy, aby umożliwić pracownikom ochłodzenie się i regenerację sił.  Co jednak istotne, skrócenie czasu pracy i dodatkowe przerwy nie mogą jednak powodować obniżenia należnego pracownikom wynagrodzenia.

Małgorzata żyję z przepukliną oponowo-rdzeniową. "Ograniczenia są tylko w głowie"

Jedni turyści z Rodos wylądowali w Łodzi, a inni dopiero tam wyruszyli