włamywacz

i

Autor: pixabay

Uwaga! Plaga włamań do domów. Policjanci apelują o zachowanie czujności!

2021-10-14 13:59

Policjanci przestrzegają przed włamywaczami grasujacymi na terenie pow. bełchatowskiego. W przeciągu miesiąca doszło już do kilku włamań do domów. Mieszkańcy tracili pieniądze i biżuterię.

W czwartek, 14 października, bełchatowscy policjanci wydali ostrzeżenie, którego treść publikujemy poniżej:

W ostatnim czasie na terenie powiatu bełchatowskiego uaktywnili się włamywacze. W okresie ostatniego miesiąca doszło do kilku włamań do domów. We wszystkich przypadkach przestępcy do domów dostali się wyłamując drzwi lub okna tarasowe. W zainteresowaniu złodziei były pieniądze oraz biżuteria.

Apelujemy o zachowanie czujności. Trzeba zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć przestępczy proceder. Jeżeli zatem zobaczycie Państwo w okolicy swoich domów, czy mieszkań obce osoby, a ich zachowanie wzbudzi Wasz niepokój, bardzo prosimy o informację do dyżurnego bełchatowskiej policji pod numerem telefonu 47 8465 211 lub na numer alarmowy 112. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.

Przypominamy, że większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza dokładne rozpoznanie terenu przez włamywacza, który obserwuje nasze zachowanie z zewnątrz. Zwracajmy zatem uwagę na nieznane osoby pojawiające się w okolicy naszych domów i mieszań. Interesujmy się takimi osobami, pytajmy, czego szukają. Starajmy się zapamiętać ich wygląd. Zapamiętajmy rejestracje samochodów, co do których mamy podejrzenia. Zwracajmy uwagę, na osoby wypytujące o naszych sąsiadów, np. czy jest w domu, kiedy wraca. Nieuczciwe osoby w ten sposób zbierają informacje,prowadzą rozpoznanie przestępcze. Dlatego naszej uwadze niech nie umknie zaparkowane w rejonach posesji nieznajome auto.

Zapamiętujmy numery rejestracyjne pojazdów, które budzą nasze wątpliwości. Każde, nawet najdrobniejsze spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy późniejszym ustalaniu tożsamości włamywaczy. Zwracajmy też uwagę na hałasy dochodzące z sąsiednich mieszkań. Starajmy się ustalić ich przyczynę, gdyż mogą to być działania przestępców. Pamiętajmy przy tym o właściwym zabezpieczeniu swoich mieszkań, domów, piwnic, garaży. Nasza przezorność i uwaga utrudnia działania włamywaczy. Ważne jest również, aby nie informować otoczenia o planowanych urlopach, wyjazdach. Współpracujmy także z naszymi sąsiadami, poprośmy ich aby zwracali uwagę na nasze mieszkania, domy podczas naszej nieobecności, nawet jeżeli wiąże się ona tylko z pójściem do pracy. Pomoc sąsiedzka w takich sytuacjach jest bardzo przydatna. Od początku września do chwili obecnej bełchatowska policja odnotowała 5 włamań do domów na terenie powiatu. W każdym przypadku sprawcy włamali się pod nieobecność właścicieli, którzy w tym czasie przebywali w pracy albo na zorganizowanym wyjeździe. Przestępcy do wnętrza dostali się poprzez pokonanie drzwi lub okna tarasowego. Łupem złodziei padły pieniądze i biżuteria. Policjanci prowadzą teraz intensywne czynności wykrywcze, zmierzające do ustalenia sprawców tych przestępstw.

Pamiętaj!

 • zamykaj okna i drzwi zawsze kiedy wyjeżdżasz, nawet jeśli to tylko wyjazd na zakupy,
 • nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi, również tych do pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
 • zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących,
 • wychodząc z domu pamiętaj o załączeniu urządzeń alarmowych (jeżeli takie są),
 • nie trzymaj dużej gotówki w domu,
 • nie trzymaj w jednym miejscu biżuterii i pieniędzy, pomyśl o oryginalnej skrytce. Warto mieć dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.
 • Pamiętaj, że ważne są dobre relacje z sąsiadami. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom.
 • Poinformuj Policję gdy:
 • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,
 • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,
 • zobaczysz nieznajomego, kręcącego się wokół domu sąsiada, albo próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
 • zauważysz w swojej okolicy lub zaparkowany w rejonach posesji obcy pojazd, zapamiętaj numery rejestracyjne,
 • podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu, szczególnie jeżeli próbują robić zdjęcia domu i twojej okolicy.

Apelujemy do mieszkańców - Jeśli widzisz podejrzanie zachowujące się osoby, które kręcą się wokół mieszkań, domów, czy też samochód z obcymi wyróżnikami tablic rejestracyjnych dzwońmy na Policję, 47 8465 211 - to numer całodobowy do dyżurnego bełchatowskiej policji. Każdy sygnał natychmiast sprawdzimy. Prewencyjne wylegitymowanie podejrzanego osobnika może skutecznie zniechęcić do dalszych działań, a w przypadku kradzieży daje w sprawie mocny trop. Pamiętajmy, że numer rejestracyjny pojazdu, rysopis osoby podejrzanie zachowującej się, każdy nawet drobny, lecz niepokojący szczegół może być niezwykle cenny nie tylko w przypadku ustalania sprawców kiedy już dojdzie do włamania, ale także w celu zapobieżenia takim zdarzeniom.

Rodzice modlili się w kościele, kiedy ich syn zamordował córkę