W Europie zabranie oliwy z oliwek? Wszystko przez suszę i pożary w Grecji

i

Autor: pixabay

Żywność

W Europie zabraknie oliwy z oliwek? Wszystko przez suszę i pożary w Grecji

2023-07-28 14:03

Oliwa z oliwek już wkrótce może się towarem luksusowym lub niedostępnym. Problem z jej wytwarzaniem narasta już od pewnego czasu z powodu suszy i upałów, ale pożary, które obecnie trawią Grecję, znacznie bardziej nasiliły skalę zjawiska. Czy w Europie zabraknie oliwy z oliwek?

Susza i pożary niszczą uprawy oliwne

Grecja jest jednym z wiodących producentów oliwek w Europie. Szacowano, że tegoroczne zbiory będą rekordowe i pozwolą pozyskać nawet 350 tys. ton oliwy z oliwek. Jednakże pożary, które trawią obecnie greckie wyspy, doprowadziły do znacznego zniszczenia upraw.

Jak podaje serwis branżowy farmer.pl, na samym Korfu spłonęły ponad 2 hektary upraw oliwnych i winorośli, a zbiory kurczą się w bardzo szybkim tempie. Już teraz wiadomo, że prognozowanych ilości nie da się osiągnąć nawet w ciągu kilku lat, ponieważ gleba będzie musiała się odrodzić. 

Również w Hiszpanii, która jest głównym producentem oliwek, zbiory będą znacznie niższe z powodu suszy. Podobnie w Portugalii. Włochy z kolei mieszą się z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, które także negatywnie wpłyną na zbiory.

W Europie zabranie oliwy z oliwek?

Ceny oliwek już zaczynają rosnąć. Jak podaje farmer.pl, ceny w skupach przekroczyły granicę 7 euro za kilogram, choć już w ubiegłym roku mówiono o rekordzie, kiedy kosztowały 4 euro za kg.

Plantatorzy zapowiadają, że w najbliższym czasie oliwa z oliwek stanie się towarem luksusowym oraz o ograniczonej dostępności. 

W formie 24 - Które tłuszcze są wartościowe