taxi

i

Autor: Pexels.com

Świat

Włochy. Darmowa taksówka z imprezy! Władze testują nowe rozwiązanie

2023-08-13 9:12

Bezpłatny transport taksówką z dyskoteki do domu dla tych, którzy pili alkohol podczas zabawy - to zainaugurowany w sześciu popularnych lokalach we Włoszech eksperyment Ministerstwa Infrastruktury i Transportu. Resort przeznaczył pieniądze na ten cel, by zatrzymać nasilającą się plagę nazywaną "masakrami sobotniej nocy" - wypadków powodowanych przez młodych ludzi wracających z dyskotek.

Eksperyment ruszył w szczycie sezonu wakacyjnego między innymi w wielkiej dyskotece w Gallipoli w Apulii, gdzie przebywają dziesiątki tysięcy młodych ludzi, a także w Jesolo koło Wenecji i w rejonie Grosseto w Toskanii.

Porozumienie w tej sprawie ministerstwo kierowane przez Matteo Salviniego podpisało z właścicielami dyskotek oraz lokalnymi firmami przewozowymi.

Na mocy tej umowy kierowca musi poddać się badaniu alkomatem. W przypadku przekroczenia limitu obecności alkoholu zostanie odwieziony do domu wraz z osobami, które przyjechały razem z nim na dyskotekę.

Inicjatywa ta spotyka się we Włoszech z mieszanymi reakcjami. Pojawiają się stawiane wprost pytania: czemu państwo ma fundować pijakom taksówki gratis? Zwolennicy tego pomysłu odpowiadają zaś: po to, żeby nie zabijali siebie i innych na drogach.

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na dzierżawę postoju TAXI pod Dworcem Centralnym