Zbliża się Black Friday. Oszuści podszywają się pod znaną sieć handlową

i

Autor: pixabay, twitter.com/print screen

Black Friday

Zbliża się Black Friday. Oszuści podszywają się pod znaną sieć handlową

2023-10-27 13:55

Były już oszustwa metodami na wnuczka, na policjanta i na prokuratora. Teraz w modzie jest Black Friday. Oszuści podszywają się pod znana sieć handlową i oferują atrakcyjne obniżki. Nie dajcie się nabrać.

Oszuści podszywają się pod znaną sieć handlową

Przed nowym oszustwem na Black Friday ostrzegają eksperci z zespołu cyberbezpieczeństwa Komisji Nadzoru Finansowego ( CSIRT KNF).

- Uwaga! Cyberprzestępcy wykorzystują motyw zbliżającego się Black Friday. W zamieszczanych fałszywych reklamach podszywają się pod sklep Mohito i oferują atrakcyjne zniżki. Reklamy prowadzą na niebezpieczne strony, gdzie wyłudzane są dane kart płatniczych. Nie dajcie się okraść i bądźcie ostrożni – ostrzega CSIRT KNF w serwisie X.

O zachowanie ostrożności prosi również Mohito na swoim facebookowym profilu.

Poradniki o bezpieczeństwie płatności bezgotówkowych na tzw. Black Friday

NASK, CSIRT KNF oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przygotowały pięć bezpłatnych poradników o bezpieczeństwie płatności bezgotówkowych. Pierwszy został opublikowany w czwartek, kolejne wraz z podsumowaniem będą systematycznie udostępniane do 24 listopada, czyli tzw. Black Friday. Wszystkie będą dostępne na stronie bezpiecznymiesiac.pl, jak i w serwisach CSIRT-u KNF i CBZC.

Według NASK przeczytanie ich zajmie łącznie około 15 minut i "z perspektywy bezpieczeństwa naszych pieniędzy to może być najlepiej zainwestowany kwadrans". Poradniki będą publikowane mniej więcej co tydzień, finał akcji nieprzypadkowo przewidziany jest na 24 listopada, czyli tzw. Black Friday ("czarny piątek").

- Płatności bezgotówkowe, zwłaszcza te internetowe, na stałe weszły do naszego życia. Przede wszystkim są szybkie, wygodne, a przy zachowaniu rozsądku i zasady ograniczonego zaufania, również bezpieczne. Zanim zdecydujemy się na innowacyjne metody płatności sprawdźmy, czy usługodawca jest rzetelny i czy możemy mu powierzyć nasze dane i finanse - zachęca w komunikacie NASK ekspertka instytucji Anna Kwaśnik.

Tak było w Black Friday 2022

Oszuści obłowili się na starszych osobach. Wielkie pieniądze leciały przez okna