Zrobił prawie 200 tys. zdjęć i... zakończył pracę. Jeden z fotoradarów na A1 zakończył swoją misję

i

Autor: GDDKiA

Zrobił prawie 200 tys. zdjęć i... został zdemontowany. Jeden z fotoradarów na A1 zakończył swoją misję

2021-09-13 15:11

W osiem miesięcy zrobił blisko 200 tysięcy zdjęć i był prawdziwym postrachem kierowców. Mowa o odcinkowym pomiarze prędkości na budowanej autostradzie A1 między Kamieńskiem i Częstochową, który zakończył swoją pracę. Fotoradar cały czas działa w drugiej lokalizacji budowanej A1, czyli między Piotrkowem Trybunalskim i Tuszynem.

Dwa odcinkowe pomiary prędkości zostały uruchomione na budowanej autostradzie A1 w styczniu tego roku. Urządzenia zainstalowano na wniosek GDDKiA oraz wykonawców inwestycji, aby wyegzekwować przestrzeganie przez kierowców obowiązującego ograniczenia prędkości na placu budowy. Zadaniem OPP było uspokojenie i upłynnienie jazdy, ale przede wszystkim poprawienie bezpieczeństwo zarówno uczestników ruchu, jak i pracowników budowy.

Wcześniej bywało z tym różnie. Kierowcy potrafili tam pędzić z prędkością ponad 200 km/h. Miarka się przebrała i zamontowano kamery, które skutecznie ostudziły zapał piratów drogowych. Oczywiście nie wszystkich. Samo urządzenie między Kamieńskiem i Częstochową zarejestrowało dokładnie 197 tys. naruszeń prędkości. Fotoradar okazał się prawdziwą "maszynką do zarabiania pieniędzy".

System miał działać w okresie budowy drogi, do wprowadzenia znaczących zmian w organizacji ruchu. Jak obiecali, tak zrobili. Od dziś, czyli 13 września na odcinku od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska ruszyły pierwsze prace związane z przełożeniem ruchu z jednego pasa na dwa. W związku z tym podjęto decyzję o wyłączeniu odcinkowego pomiaru prędkości na odcinku od Kamieńska do Częstochowy, który liczył aż 41 km.  

- Decyzje co do dalszego wykorzystania urządzeń nie zostały jeszcze podjęte - mówi Monika Niżniak z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.  

Cały czas obowiązuje tam jednak ograniczenie prędkości do 70 km/h. Na drugim, 16-kilometrowym odcinku pomiędzy Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim odcinkowy pomiar prędkości nadal działa. Kierowcy cały czas muszą się mieć na baczności. 

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Czy robisz zakupy w Biedronce
Bicie Rekordu Polski na najdłuższą linie z monet 5-cio złotowych