16-latek z Bełchatowa oszukiwał na BLIKa. Teraz odpowie przed sądem

i

Autor: KPP Bełchatów

16-latek z Bełchatowa oszukiwał na BLIKa. Teraz odpowie przed sądem

2022-10-13 13:02

W Bełchatowie wpadł oszust internetowy. To 17-latek, który niemal rok temu był sprawcą kilku oszustw metodą na BLIKa. Bełchatowianina wytropiła policjantka z miejscowej komendy policji.

W listopadzie i grudniu 2021 roku do bełchatowskiej policji wpłynęły trzy zawiadomienia o oszustwach metodą na BLIKa. Pokrzywdzeni to osoby z terenu ościennych województw. W każdym przypadku metoda działania sprawcy była identyczna.

- Przestępca pod pozorem sprzedaży kurtki markowej firmy, którą wystawił do rzekomej sprzedaży za pośrednictwem aplikacji internetowej, telefonicznie uzyskiwał od pokrzywdzonych kod Blik. W ten sposób z bankomatu wypłacał z kont pokrzywdzonych pieniądze za sprzedaż towaru, który nigdy nie dotarł do zainteresowanej osoby. Po wypłacie gotówki nie było już kontaktu z oszustem. Okazało się, że sprawca za każdym razem wypłacał pieniądze w tym samym bankomacie w Bełchatowie - mówią funkcjonariusze z bełchatowskiej jednostki. 

Policjanci pracujący nad sprawą, analizując zapis monitoringu zamontowanego przy urządzeniu odnaleźli nagrania, które zarejestrowały wizerunek i zachowanie sprawcy. To młody mężczyzna z zasłoniętą twarzą, który najpierw sprawdzał telefon, a później wypłacał pieniądze. Łączne straty, które powstały przez przestępcze działanie oszusta to 900 złotych.

- Przełom nastąpił we wrześniu 2022 roku, kiedy to policjantka zajmująca się przestępczością nieletnich, wykonując czynności w innej sprawie, odkryła, że poszukiwanym oszustem może być 17-latek. Teraz oceną jego zachowania zajmie się sąd. Sprawa ma charakter rozwojowy - dodają policjanci z KPP w Bełchatowie. 

Za przestępstwo oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w twojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Pisz do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy czekasz na Black Friday?
Nastolatkowie znęcają się nad jeżem na Skwerze Szarych Szeregów w Pabianicach