Umowa na budowę obwodnicy wschodniej Bełchatowa podpisana. Prace ruszą jesienią

i

Autor: ZDW w Łodzi

Umowa na budowę obwodnicy wschodniej Bełchatowa podpisana. Prace ruszą jesienią

2022-10-07 13:29

Jest umowa na budowę obwodnicy wschodniej Bełchatowa. Drogę wykona polsko-węgierski konsorcjum. Prace mają ruszyć jeszcze jesienią. Będzie to najdroższa inwestycja w historii Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi.

W czwartek, 6 października podpisano umowę na budowę wschodniej obwodnicy Bełchatowa. Wykonawcą będzie konsorcjum firm Banimex z Będzina i węgierskiej Duna Aszfalt.

W ramach zadania powstanie 8,2 km nowej jezdni w ciągu drogi nr 484, od skrzyżowania ulic Radomszczańskiej i Świętojańskiej do ronda na drodze nr 74.Roboty zakładają budowę jezdni w nowym śladzie wzbogaconej o 10 skrzyżowań, w tym trzy nowe ronda. W ciągu drogi powstaną także dwa nowe wiadukty drogowe. Wyremontowany zostanie także wiadukt kolejowy linii nr 24 Piotrków Trybunalski – Biały Ług.

Oprócz jezdni powstaną m.in: 6,5 km ścieżki rowerowej, nowe chodniki oraz 11 przejść dla pieszych, dobrze widocznych dzięki licznym punktom oświetleniowym. W sumie na całej obwodnicy powstanie 261 takich punktów, a do tego ekrany akustyczne chroniące przed hałasem. Odwodnienie drogi będzie wynosić 4,5 km kanalizacji deszczowej i 2 zbiorniki retencyjno-filtrujące.

Koszt robót to ponad 145 mln zł, a większość środków będzie pochodzić ze wsparcia Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (obwodnice). Koniec inwestycji planowany jest w październiku 2025 r.

Droga wojewódzka nr 484 na odcinku przebiegu przez miasto Bełchatów jest jedną z najbardziej obciążonych ruchem dróg wojewódzkich w Łódzkiem. W centrum Bełchatowa średni dobowy ruch wynosi ponad 15 tys. pojazdów. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centralny obszar miasta poprawi warunki życia osób mieszkających w sąsiedztwie drogi oraz odciąży sieci dróg wewnątrz Bełchatowa.

- To dobre wiadomości dla naszego miasta i jego mieszkańców. Wschodnia obwodnica przeniesie ruch tranzytowy ze ścisłego centrum Bełchatowa na jego obrzeża. Mamy już doświadczenia związane z północną obwodnicą Bełchatowa. To rozwiązanie sprawdza się. Ciężkie samochody, z tego kierunku nie wjeżdżają do miasta, nie uszkadzają nawierzchni naszych lokalnych dróg, nie spowalniają ruchu miejskiego. Dodatkowo to rozwiązanie komunikacyjne pozwoli rozładować ruchu w godzinach szczytu związanego z dojazdem pracowników do zagłębia górniczo-energetycznego – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z twojej okolicy!

Sonda
Czy czujesz się bezpiecznie na polskich stadionach?
"Jechał na czołówkę z policjantem".