Banki krwi biją na alarm! Coraz mniej dawców, a potrzeby rosną

i

Autor: Pixabay

Banki krwi biją na alarm! Coraz mniej dawców, a potrzeby rosną

2021-04-29 16:53

Podziel się tym co najważniejsze, czyli kroplą swojej krwi. Tego najcenniejszego leku, który ratuje życie brakuje m.in. w województwie łódzkim. Banki krwi już biją na alarm.

Braki są bardzo duże, dlatego każdy dawca jest na wagę złota.

- Na chwilę obecną pilnie poszukiwani są krwiodawcy z grupą krwi 0-, A-, B-, 0+ i A+. Tych w szczególności zapraszamy i zachęcamy do odwiedzenia punktu pobrań - mówi Joanna Szymczak z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

W województwie łódzkim zapotrzebowanie na krew rośnie, a dawców niestety ubywa.

- Dzienna liczba krwiodawców, która powinna zgłaszać się do naszych punktów klasyfikuje się na poziomie 300. Obecnie oscylują na poziomie 150-190 - dodaje Joanna Szymczyk.

Punkty krwiodawstwa apelują do dawców, aby zgłaszali się jeszcze przed majówką (od 1 do 3 maja punkty będą nieczynne). Jeśli ktoś zdecyduje się oddać krew 30 kwietnia w dowolnym punkcie w Łódzkiem, dostanie w prezencie misia.

Krew może oddać każda dorosła, zdrowa osoba. Obecnie w dobie pandemii każdemu dawcy przysługują dwa dni zwolnienia.

W Bełchatowie punkt pobrań przy ulicy Edwardów czynny jest w każdy poniedziałek, środę i piątek (rejestracja od godz. 8 do 10.30)

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w twojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Pisz do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy miałeś/-aś kiedyś uciążliwych sąsiadów?
"To horror z dziećmi"? Emerytowana nauczycielka broni lodów Ekipy. "Komentery" Adama Federa.