Barbórka w Bełchatowie. Jak wyglądały tegoroczne obchody święta górników? [AUDIO]

i

Autor: RR

Barbórka w Bełchatowie. Jak wyglądały tegoroczne obchody święta górników? [AUDIO]

2021-12-03 15:28

Niech żyje nam, górniczy stan! Jutro Barbórka, ale górnicy z Kopalni Bełchatów świętowali już dzisiaj. Była tradycyjna pobudka w wykonaniu zakładowej orkiestry czy uroczysta msza w intencji górników. Tegoroczne obchody barbórkowe w Bełchatowie odbyły się jednak bez hucznego świętowania. Wszystko przez pandemię.

3 grudnia w spółce PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna odbyły się centralne uroczystości związane z obchodami Dnia Górnika. Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa, obchody górniczego święta przybrały nieco inny kształt.

Obchody najważniejszego święta w branży górniczej rozpoczęły się tradycyjną pobudką Orkiestry Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, która budziła ludzi w kilku miejscach na terenie miasta. Następnie odbyła się msza święta w intencji górników. Uczestniczyła w niej ograniczona liczba osób, ale była też transmitowana na żywo na kanale YouTube Grupy PGE.

Z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa, w tym roku zrezygnowano z tradycyjnych elementów towarzyszących obchodom Dnia Górnika, tj. z uroczystej akademii, przemarszu gwarków ulicami Bełchatowa, a także z tradycyjnych biesiad – karczmy piwnej i combra babskiego. Po uroczystej mszy świetej nastąpiło jedynie wręczenie odznaczeń państwowych zasłużonym górnikom z KWB Bełchatów i KWB Turów, które w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wręczył wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. Wręczono Brązowy Krzyż Zasługi, a także złote, srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę. Wręczono ponadto górnicze stopnie generalskie przyznawane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz honorowe odznaki „Zasłużony dla KWB Bełchatów”.

Górnictwo to zawód trudny i wymagający ogromnego hartu ducha, gdzie umiejętności i doświadczenie mają kluczowe znaczenie. Tym większy szacunek należy się tym osobom, które potrafiły podołać wszystkim wyzwaniom, jakie niesie ze sobą uprawianie tej profesji. Dzień Górnika to czas radości, ale także refleksji. To właśnie dzięki takim pracownikom, jak Wy Państwo, Kopalnie w Bełchatowie i Turowie są dzisiaj branżowym liderem i nowoczesnym zakładem. I choć zdaję sobie sprawę, że przyszłość górnictwa węgla brunatnego dla wielu z Was wiąże się z ogromem pytań związanych z jego przyszłym kształtem, jestem przekonany, że ostatecznie proces trwającej transformacji zrealizowany zostanie zgodnie z naszymi oczekiwaniami – powiedział prezes PGE GiEK Andrzej Legeżyński.

Jak wyglądała górnicza pobudka? Co górnicy mówili o tegorocznej Barbórce? 

Więcej w materiale Radia Eska Bełchatów:

Barbórka w Bełchatowie. Posłuchaj jak świętowali górnicy

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z twojej okolicy!

Sonda
Czujesz już atmosferę świąt?
Świąteczny pociąg metra wyjechał na tory