Bełchatów zawiesza współpracę z miastem partnerskim w Rosji. Samorząd deklaruje pomoc Ukraińcom

i

Autor: RR

Bełchatów zawiesza współpracę z miastem partnerskim w Rosji. Samorząd deklaruje pomoc Ukraińcom

2022-02-24 16:57

Bełchatów nie tylko jednoznacznie potępia rosyjski atak na Ukrainę, ale też zawiesza współpracę z miastem partnerskim Sowieck w Rosji. Prezydent miasta zadeklarowała też chęć pomocy mieszkańcom dwóch partnerskich miast na Ukrainie. Podkreśla też, że nie wyklucza przyjęcia wojennych uchodźców.

Dziś nad ranem Rosja rozpoczęła atak zbrojny na Ukrainę. Polska stanowczo potępiła atak. W tym gronie znalazł się też samorząd Miasta Bełchatowa. Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej zarówno radni jak i prezydium miasta odnieśli się do rosyjskiej agresji. 

Radni w Bełchatowie przyjęli stanowisko potępiające działania Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. W przedmiotowym piśmie decyzję uzasadniono w następujący sposób: 

W dniu 24.02.2022 r na terytorium Ukrainy Federacja Rosyjska rozpoczęła militarną operację. W obliczu agresji Rosji na suwerenne państwo Ukrainę, Rada Miejska w Bełchatowie wyraża stanowczy sprzeciw wobec podjętych przez agresora działań. Jednocześnie wyrażamy swoje wsparcie i solidaryzujemy się z mieszkańcami Ukrainy, dla których nadszedł trudny czas wojny. 

Radni podjęli również uchwałę zawieszającą współpracę z miastem partnerskim Sowieck w Rosji. Kilka minut po podjętej uchwale zdemontowano tabliczkę z nazwą rosyjskiego miasta znajdującą się przed budynkiem magistratu.

- Symboliczny gest, ale jak najbardziej go popieram. To co wyprawiają to jest karygodne - powiedział jeden z mieszkańców Bełchatowa. 

Na tym nie koniec. Mariola Czechowska przekazała, że jeszcze dzisiaj wystosuje pismo do miast partnerskich na Ukrainie Nowogradu Wołyńskiego oraz Jużnoukraińska z deklaracją zorganizowania szerokorozumianej pomocy materialnej. Chodzi między innymi o agregaty prądotwórcze, artykuły żywnościowe i środki chemiczne.

- Nie wykluczamy też przyjęcia osób uciekających przed wojną z Ukrainy. Przygotowujemy się do tego. Jak tylko wpłyną wytyczne od pana wojewody, ze strony rządu będziemy takie działania realizować. Na pewno są już rozważane obiekty w których, że tak powiem, na szybko mogliby zamieszkać ewentualni przybysze z Ukrainy - powiedziała prezydent Mariola Czechowska.

Tę decyzję i wypowiedź prezydent Bełchatowa radni przyjęli z brawami.  

Jeśli chcesz nas poinformować o trudnej sytuacji w twoim mieście, to czekamy na newsy, zdjęcia i filmy. Pisz do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Myślisz, że wojna przeniesie się również do innych państw?
Wojna na Ukrainie. Kolejki po paliwo