Budżet Bełchatowa na 2021 rok. Ile kasy na inwestycje?

i

Autor: Pixabay

Budżet Bełchatowa na 2021 rok. Ile kasy na inwestycje?

2020-12-18 16:19

297 milionów po stronie wydatków, trzy miliony mniej po stronie dochodów. Radni przyjęli budżet Bełchatowa na 2021 rok. Ile pieniędzy przeznaczono na miejskie inwestycje? Jakie zadania wykonane zostaną w 2021 roku? Tego dowiecie się w tym artykule.

Zaproponowany przez prezydenta miasta Mariolę Czechowską projekt uchwały budżetowej na 2021 rok radni przyjęli przy 17 głosach za, 1 przeciw i 4 wstrzymujących się.

- Przedstawiony budżet jest optymalny, na miarę naszych możliwości. Jest bezpieczny i możliwy do realizacji – mówiła podczas sesji Rady Miejskiej prezydent Mariola Czechowska.

Budżet na rok 2021 skalkulowany został na ponad 294 mln zł, wydatki stanowić będą blisko 297 mln zł, przy zakładanym deficycie 3 mln zł. Najwięcej, przeszło 99 mln zł wraz z rezerwą, przeznaczonych zostanie na oświatę. Sporą część wydatków miasto przeznaczy na szeroko rozumianą pomoc społeczną, to ponad 18 mln zł. Na obsługę świadczeń rodzinnych i programu 500+ przeznaczona zostanie kwota przekraczająca 75 mln zł.

Ile pieniędzy miasto wyda na inwestycje?

Szastania pieniędzmi nie będzie. Na przyszłoroczne inwestycje bełchatowski magistrat zamierza przeznaczyć 23,5 mln złotych. To o blisko 3 mln mniej niż w tym roku. Jakie zadania znalazły się w planach na 2021 rok?

- Mimo trudności, będzie to rok inwestycji głównie drogowych, ale nie tylko. W 2021 r. zaczynamy kompleksową przebudowę ulicy Kwiatowej oraz budowę łącznika ul Kopeckiego z Okrzei – mówi prezydent miasta Mariola Czechowska.

Bełchatów sięga po środki zewnętrzne i korzysta z programów zarówno rządowych, jak Fundusez Dróg Samorządowych czy Inwestycji Lokalnych, oraz z możliwości, jakie daje UE czy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W sumie do magistratu z zewnętrznych form finansowania w 2021 r. wpłynie ponad 5,5 mln zł. To w znacznym stopniu pozwoli sfinansować ważne inwestycje miejskie. Oprócz dróg wyremontowany zostanie miejski żłobek "Jaś i Małgosia", w którym otworzy się dodatkowy oddział dla 15 kolejnych dzieci.

Miasto planuje w 2021 r. wydać 16 mln 700 tys. zł na transport i łączność, w tym na zapewnienie bezpłatnej komunikacji miejskiej. Ponad 1 mln 300 tys. złotych na ochronę zdrowia i 2 mln 600 tys. zł na bezpieczeństwo publiczne. Na zadania dla organizacji pozarządowych w budżecie zabezpieczona została suma blisko 1 mln 200 tys. zł. Środki przewidziane na sport to blisko 7 mln zł, podobnie jak na kulturę i ochronę Dziedzictwa Narodowego.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Czy zgadzasz się z polityką zaostrzania przez rząd restrykcji w związku z koronawirusem?
Tomaszewski znów BOLEŚNIE uderzył w Brzęczka. Sukces Lewandowskiego w tle | Futbologia