burze

i

Autor: Pixabay/IMGW

Pogoda

Burze z gradem. Ostrzeżenia IMGW niemal dla całego kraju! Sprawdź, gdzie będzie grzmiało

2023-07-29 10:29

Sobota, 29 lipca, zapowiada się burzowo. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla większości województw. Gdzie zagrzmi? Kiedy spodziewać się burzy? Tego możesze dowiedzieć się z naszego artykułu.

Burze w Wielkopolsce. Ostrzeżenie IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem, które spodziewane są w sobotę w całym województwie wielkopolskim. Alerty obowiązują do późnych godzin wieczornych.

Instytut podał, że od południa w regionie prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do nawet 35 mm, oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami może spaść grad.

Na przeważającej części województwa alerty obowiązują od godz. 12. Natomiast na terenie powiatów: gnieźnieńskiego, jarocińskiego, kaliskiego i miasta Kalisza, kolskiego, pleszewskiego, słupeckiego, średzkiego, śremskiego, tureckiego, wągrowieckiego, wrzesińskiego, konińskiego i miasta Konina – ostrzeżenie obowiązywać będzie od godz. 16.

Warmińsko-mazurskie: burzowy weekend

Również dla województwa warmińsko-mazurskiego IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem, które są przewidywane od późnego popołudnia do niedzieli rano w całym regionie.

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad" – podał w komunikacie IMGW.

Alert obowiązuje we wszystkich powiatach województwa. Burze są spodziewane od godz. 18 w sobotę do godz. 4 w niedzielę. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia synoptycy określili na 80 proc.

Zachodniopomorskie: ostrzeżenie drugiego stopnia

W sobotę wydane zostało także ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem dla całego województwa zachodniopomorskiego.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 35 mm, lokalnie do 45 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad – poinformowali synoptycy IMGW.

Ostrzeżenie drugiego stopnia dla całego województwa zachodniopomorskiego obowiązywać będzie w sobotę od godz. 12 do godz. 21.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

Kujawsko-pomorskie: 80 proc. szans na burze z gradem

Burze z gradem przejść mają również nad województwem kujawsko-pomorskim w sobotę od popołudnia do północy. Miejscami spodziewane są silne opady deszczu i porywy wiatru.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia obejmuje wszystkie powiaty woj. kujawsko-pomorskiego. Obowiązuje w sobotę od godz. 16 do 24.

Synoptyk IMGW prognozuje burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 30 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami może wystąpić grad.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

Łódzkie: wiatr do 75 km/h

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi i synoptycy ostrzegają przed sobotnimi burzami w zachodniej części województwa łódzkiego. Może im towarzyszyć grad i porywy wiatru. W czterech powiatach obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Jak przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w wydanym w sobotę rano ostrzeżeniu, burze z dużym prawdopodobieństwem mogą występować od godz. 16 do 24.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 30 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad – przekazało IMGW.

Burze mogą wystąpić w zachodniej części regionu. Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla powiatów: poddębickiego, sieradzkiego, wieluńskiego i wieruszowskiego.

Burze niemal w całym kraju

IMGW wydał również ostrzeżenia pierwszego stopnia dla pozostałych województw. Jedynym, w którym do tej pory nie prognozuje się wyładowan atmosferycznych, jest woj. lubelskie.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

Burza w lubelskim, właściciel auta miał wiele szczęścia