Chciała sprzedać meble, straciła kilkanaście tysięcy złotych. Kolejna ofiara oszustwa w powiecie bełchatowskim

i

Autor: Pixabay

Chciała sprzedać meble, straciła kilkanaście tysięcy złotych. Kolejna ofiara oszustwa w powiecie bełchatowskim

2023-01-25 14:34

Oszuści nie próżnują. Przekonała się o tym pewna mieszkanka powiatu bełchatowskiego, która wystawiła meble na sprzedaż na portalu ogłoszeniowym OLX. Pokrzywdzona kliknęła w link przesłany przez rzekomego kupującego i straciła kilkanaście tysięcy złotych. Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność.

22 stycznia mieszkanka powiatu bełchatowskiego wystawiła na portalu ogłoszeniowym OLX ofertę sprzedaży mebli. Za pośrednictwem aplikacji WhatsApp skontaktowała się z nią osoba rzekomo zainteresowana kupnem wystawionych przedmiotów, prosząc jednocześnie o podanie adresu mailowego do dalszej korespondencji. W wiadomości mailowej sprzedająca otrzymała link, poprzez który rzekomo miał nastąpić odbiór pieniędzy. Chcąc sprawdzić czy środki pieniężne za zakup towaru dotarły już na jej konto, kliknęła w otrzymany link.

- Wówczas sprzedająca została przekierowana na stronę łudząco przypominającą jej bankowość internetową. Tam podała dane do logowania, tym samym dając oszustom dostęp do swojego konta. Od tego momentu pokrzywdzona miała problem z dostępem do swojego konta bankowości internetowej. Kiedy po pewnym czasie skontaktowała się z przedstawicielem banku okazało się, że padła ofiarą oszustwa. Z konta zniknęło kilkanaście tysięcy złotych - informuje bełchatowska policja. 

Jak nie paść ofiarą oszustwa?

› Nie klikaj w nieznajome linki do stron;

› Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich, gdy korzystasz z portali sprzedażowych;

› Zachowaj czujność zarówno podczas robienia internetowych zakupów, jak i oferując przedmioty na sprzedaż,

› Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych klientów;

› Nie klikaj w linki, w szczególności te przesłane przez nieznane osoby,

› Loguj się do rachunków bankowych poprzez zaufane aplikacje lub wpisanie nazwy strony internetowej, nigdy poprzez kliknięcie w otrzymany link, który ma przekierować na stronę banku,

› Upewnij się, że jesteś na prawdziwej, a nie sfałszowanej stronie internetowej bankowości. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej.

› Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce,

› Nigdy nie udostępniaj danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową oraz danych do logowania na rachunek bankowy, nie podawajmy haseł, pinów, ani kodów dostępu,

› Jeśli nie jesteś czegoś pewien lub coś budzi twoje wątpliwości zrezygnuj z wykonania transakcji,

› Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku, zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz,

› Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność!

Sonda
Czy kiedykolwiek dzwoniłeś pod numer alarmowy?
Filmik policji ze Śląska wywołał lawinę komentarzy