Mieszkańcy nie mogą doprosić się o bezpieczną drogę! WYWIESILI kilometry transparentów

i

Autor: Gmina Szczerców/ Facebook Mieszkańcy nie mogą doprosić się o bezpieczną drogę! WYWIESILI kilometry transparentów

Mieszkańcy są zdesperowani. Wywiesili dramatyczne transparenty przy trasie

2020-12-17 17:52

Między Szczercowem a Chabielicami, na ponad kilometrowym odcinku drogi 483, pojawiły się dziś (17 grudnia) transparenty nawołujące do szybkiego remontu drogi oraz budowy chodników i ścieżki rowerowej. Mieszkańcy wyrażają w nich troskę o swoje bezpieczeństwo i domagają się szybkiej reakcji władz.

Sprawa drogi wojewódzkiej 483, a przede wszystkim bezpieczeństwa mieszkańców mieszkających w jej najbliższym sąsiedztwie ciągnie się od dawna. Starania o naprawę drogi na odcinku przebiegającym przez gminę Szczerców wójt Krzysztof Kamieniak i Rada Gminy prowadzą od kilku lat.

- W 2016 roku podpisano nawet porozumienie, na mocy którego gmina Szczerców zobowiązała się pokryć połowę kosztów takiej inwestycji. Niestety, kwestie formalne, na które składa się konieczność uzyskania niezbędnych przy tej skali robót zezwoleń technicznych, zmieniające się prawo oraz brak zabezpieczenia finansowego po stronie Urzędu Marszałkowskiego, odsuwały ten temat na dalszy plan - informują gminni urzędnicy.

Jak do tej pory gmina w swych staraniach była bezsilna, a sytuacja zmieniła się dopiero w grudniu ubiegłego roku, kiedy to w budżecie województwa zabezpieczono kilka milionów złotych na remont. Gmina zadeklarowała – zgodnie z wcześniejszymi zapisami – że dołoży na ten cel 50% ze swojej strony. Zarząd Dróg Wojewódzkich do remontu zakwalifikował część ulicy Częstochowskiej, na odcinku niecałego kilometra. Wykonawca robót rozbuduje również skrzyżowania z drogami gminnymi, wykona nowe: zjazdy na posesję, kanał technologiczny i odwodnienie oraz przepusty. Ale to ciągle za mało.

- O konieczności przeprowadzenia prac na całej długości gminnego odcinka drogi 483, a więc aż do Chabielic, nie trzeba nikogo przekonywać. Trudno znaleźć tam choć kilkadziesiąt metrów ciągłej nawierzchni, wolnej od dziur, bruzd i nierówności. Brak pobocza powoduje zagrożenie bezpieczeństwa dla rowerzystów i pieszych, w wielu miejscach istnieje uzasadniona konieczność budowy chodnika – na co po raz kolejny zwracają dziś uwagę mieszkańcy, wywieszając transparenty - dodają szczercowscy urzędnicy.

Warto przypomnieć, że podczas spotkania z mieszkańcami, które odbyło się w styczniu 2020, ze strony samorządu gminy padły konkretne deklaracje.

- Nie możemy finansować w całości remontu dróg wojewódzkich - mówił wtedy wójt Krzysztof Kamieniak. - Ale na ile będziemy mogli, na pewno pomożemy. Na początek zapewnimy ponad 3 miliony na drogę 483.

Gmina dopełniła swojego zobowiązania, dalszy los tej drogi leży jednak w gestii Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi. Być może akcja zorganizowana przez mieszkańców Brzezia i Kozłówek przypomni o konieczności szybkiego działania na tym odcinku.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Twojej okolicy!

Sonda
Czy rząd popierasz całkowite zamknięcie hoteli, stoków narciarskich, siłowni i basenów do 17 stycznia 2021?
Tor do nauki jazdy na wózku inwalidzkim na kieleckiej Kadzielni