Mobilny punkt szczepień zawitał też do Bełchatowa. Ile osób się zaszczepiło?

i

Autor: Urząd Miasta Bełchatowa

Mobilny punkt szczepień zawitał też do Bełchatowa. Ile osób się zaszczepiło?

2021-07-05 14:10

Bełchatowianie mieli dodatkową okazję, aby zaszczepić się przeciw COVID-19. W miniony weekend na Placu Narutowicza stanął mobilny punkt szczepień. Chętnym podawany był jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson. Z takiej możliwości skorzystało ponad 200 bełchatowian.

Aby skorzystać z mobilnego punktu szczepień wystarczyło przyjść. Potrzebne było jedynie aktywne e-skierowanie w systemie i dokument tożsamości. Zainteresowanie akcją, która prowadzona była w 3 i 4 lipca, było duże - w ciągu dwóch dni działania punktu z możliwości zaszczepienia się skorzystało 216 osób.

- Takie mobilne punkty cieszą się popularnością z kilku powodów. Po pierwsze nie trzeba się rejestrować, czekać na szczepienie, a potem jeszcze kilka tygodni na drugą dawkę. Dodatkowo w naszym punkcje podawany był preparat jednodawkowy, co z pewnością nie było bez znaczenia. Szczególnie dla osób, które planują zagraniczne wyjazdy wakacyjne, a w większości krajów wymagane jest zaświadczenie o szczepieniach bądź negatywny wynik testu na COVID-19 – mówi Iwona Nowak, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych bełchatowskiego magistratu.

Była to pierwsza tego typu akcja w Bełchatowie, ale z pewnością nie ostatnia. O tym, kiedy i gdzie zostanie ponownie ustawiony mobilny punkt szczepień, magistrat będzie informował na bieżąco.

Unijny certyfikat COVID

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to dokument, który potwierdza, że otrzymaliśmy wszystkie wymagane dawki szczepionki (certyfikat jest ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki), bądź też wydawany jest na krótszy czas. Na 80 dni certyfikat mogą otrzymać ozdrowieńcy, a na 48 godzin osoby z negatywnym wynikiem testu.

Dokument dostępny jest w Internetowym Koncie Pacjenta, po zalogowaniu się na stronie internetowej pacjent.gov.pl. Stamtąd "paszport covidowy" można pobrać na dowolne urządzenie w formacie PDF, bądź też wydrukować kod QR (będący zakodowanym potwierdzeniem naszego certyfikatu) i przechowywać go w formie papierowej.

Od 21 czerwca Unijny Certyfikat COVID dostępny jest także w bezpłatnej rządowej aplikacji mObywatel. Co ważne, wyświetlany jest on w języku polskim i po angielsku. Oznacza to, że nie wymaga dodatkowego tłumaczenia i w takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w twojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Pisz do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Kto wygra Euro 2021?
Express Biedrzyckiej - Tomasz Siemoniak: Powrót Tuska imponujący, ale ryzykowny