Klawiatura laptop

i

Autor: fancycrave1/Pixabay/cc0 Szkoła Szczepanika w Tarnowie na tydzień wraca do nauki zdalnej

świat

Niemieckie MSW informuje: "Wykrycie rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej prowadzonej na platformie X"

2024-01-26 13:07

Niemieckie MSZ powiadomiło o wykryciu rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej prowadzonej na platformie X. Taką informację podał portal tygodnika "Spiegel". Jak wyjaśnia, głównym celem działań było zwiększenie niezadowolenia z rządu RFN oraz podważenie poparcia Niemców dla Ukrainy odpierającej inwazję Rosji.

MSZ ujawniło rosyjską kampanię dezinformacji

Eksperci przeanalizowali na zlecenie MSZ treści zamieszczane na platformie X od 20 grudnia 2023 roku do 20 stycznia 2024. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego oprogramowania ujawniono dużą sieć fałszywych kont, których użytkownicy rozpowszechniali nieprawdziwe treści w języku niemieckim.

Jak podkreśla "Spiegel", analitycy zidentyfikowali w ciągu miesiąca co najmniej 50 tys. kont fałszywych użytkowników, którzy opublikowali łącznie ponad milion niemieckojęzycznych postów. Wpisy te były często wymierzane w niemiecki rząd i sugerowały na przykład, że władze RFN zaniedbują swoich własnych obywateli kosztem wspierania Ukrainy.

Według raportu ekspertów, obecną falę ataków można przypisać tzw. kampanii sobowtórów, która stała się bardziej znana w 2022 roku i której celem są również inne kraje europejskie. Fałszywe konta prowadzą do stron internetowych, imitujących znane media, np. "Spiegel" czy "Sueddeutsche Zeitung", co ma zwiększać wiarygodność podawanych tam nieprawdziwych informacji.

Ponadto na fałszywych kontach zamieszczane są antyukraińskie i antyamerykańskie grafiki oraz materiały wideo. Zdaniem ekspertów wiele wskazuje na to, że duża część kampanii jest zautomatyzowana i odbywa się przy udziale sztucznej inteligencji.

Z sąsiadem przeciwko oszustowi. Sołtysi pomogą policji

Tu jest najbezpieczniej. Ranking miast w Łódzkiem, w których dochodzi do najmniejszej liczby przestępstw