Znana niemiecka sieć ogłasza upadłość. Pracę może stracić 15 tys. osób

i

Autor: pixabay

Biznes

Znana niemiecka sieć ogłasza upadłość. Pracę może stracić 15 tys. osób

2024-02-03 17:24

Niemiecka sieć domów towarowych, Galeria Karstadt Kaufhof, ponownie zmaga się z kłopotami finansowymi. Jako druga co do wielkości sieć tego typu w Europie, firma złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości w sądzie. Niestety, z tego powodu do 15 tysięcy osób może stracić zatrudnienie.

Znana niemiecka sieć ponownie ogłasza upadłość

Galeria Karstadt Kaufhof (GKK) złożyła we wtorek (9 stycznia) w Sądzie Rejonowym w Essen wniosek o ogłoszenie upadłości. Grupa, skupiająca największe domy towarowe w Niemczech, powstała z połączenia sieci Karstadt i Kaufhof i obecnie działa pod wspólną nazwą. Sieć należy do austriackiego Signa Holding. René Benko po raz pierwszy przejął Karstadt dziesięć lat temu, a po zakupie Galerii Kaufhof w 2018 roku połączył je w jedną firmę.

Przedsiębiorstwo GKK od kilku lat mierzy się problemami finansowymi i już dwukrotnie znalazło się na skraju bankructwa, najpierw w 2020 roku, a następnie w 2022 roku. Sieć najpewniej przetrwała dzięki pomocy państwa, które przekazało jej łącznie 680 mln euro z Funduszu Stabilizacji Gospodarczej (WSF). Nie obyło się jednak bez redukcji zatrudnienia i likwidacji części lokalizacji.

Teraz, jak donoszą niemieckie media, firma nie może liczyć na pomoc od rządu. To fatalne wieści dla 15 tys. pracowników, pracujących w pozostałych 92 domach towarowych.

Jak na razie wiadomo, że zarząd GKK chce zapobiec rozpadowi firmy i chce się uniezależnić od spółki matki, czyli Signa Holding, która także popadła w problemy finansowe i zapowiedziała pod koniec 2023 roku restrukturyzację.

Historia GKK

Domy towarowe wchodzące w skład sieci Kaufhof należały do lat 30. XX wieku do rodziny żydowskich przedsiębiorców Tietz, którzy zostali pozbawieni swoich majątków przez Niemców w procesie tzw. aryzacji. Pierwsze domy towarowe powstały pod koniec XIX wieku – początkowo w mniejszych miastach (Gera, Bamberg, Erfurt, Rostok), a stał za tym Hermann Tietz i jego bratanek Oscar. Od ok. 1900 roku siedziba firmy mieściła się w Berlinie. Stworzona przez nich sieć Hertie (nazwa pochodzi od imienia i nazwiska założyciela rodzinnego biznesu - Hermanna Tietza) w 1994 roku została wchłonięta przez grupę Karstadt.

Na zachodzie Niemiec działał brat Oscara – Leonhard Tietz, który w 1891 roku otworzył sklep w Kolonii, rok później w Akwizgranie, a w 1899 – dom handlowy w Duesseldorfie. Po śmierci Leonharda w 1914 roku firmę, – z której wywodzi się sieć Kaufhof - prowadził jego syn Alfred Leonhard Tietz. Na początku lat 30. XX wieku firma zatrudniała około 15 tys. osób w 43 lokalizacjach.

Po dojściu do władzy w Niemczech nazistów w 1933 r. i wprowadzeniu aryzacji, rodzina Tietz musiała sprzedać swoje udziały w firmie Westdeutsche Kaufhof AG bankom – znacznie poniżej wartości. Tietzowie wyemigrowali, po wojnie otrzymali odszkodowanie w wysokości 5 mln DM.

10 supermarketów, które zniknęły z Polski. Pamiętasz je?

Polacy ŻĄDAJĄ podwyżek! Teraz TRZEBA zarabiać 20 tysięcy miesięcznie! | KOMENTERY