Noc Muzeów w Bełchatowie. Co warto zobaczyć?

i

Autor: Urząd Miasta w Bełchatowie

Noc Muzeów w Bełchatowie. Co warto zobaczyć?

2023-05-16 15:14

Przed nami tegoroczna Noc Muzeów. Zarówno bełchatowskie Muzeum Regionalne, jak i MCK PGE Giganty Mocy, przygotowały z tej okazji moc atrakcji. Wernisaże, pokazy, warsztaty, zwiedzanie wystaw, konkursy z nagrodami to tylko niektóre z nich.

Na tę noc od dwudziestu już lat czekają miłośnicy historii i sztuki. Noc Muzeów, bo o niej mowa, to nie lada gratka. Formuła od lat pozostaje niezmienna – uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które na ten jeden wieczór w roku przygotowują specjalne wydarzenia. To często jedna z niewielu okazji, by zobaczyć eksponaty zazwyczaj niedostępne dla zwiedzających.

Także dwa bełchatowskie muzea przygotowały wiele atrakcji dla wszystkich, którzy odwiedzą je w sobotni wieczór, 20 maja.

Noc Muzeów w Gigantach Mocy

Multimedialna ekspozycja MCK PGE Gigantach Mocy organizuje „Filmową Noc Muzeów". Młodzi pasjonaci sztuki filmowej mogą zapisać się na zajęcia twórcze „Mała forma filmowa – istne szaleństwo”, podczas których stworzą własny scenariusz i zrealizują film. Przygotowano także gratkę dla miłośników animacji. W trakcie warsztatu „Animacja poklatkowa z mamutem w tle” dowiedzą się, jak stworzyć krótką pocztówkową impresję. Chętni będą mogli także podjąć wyzwanie i spróbować swoich sił w questingu po ekspozycji MCK PGE Gigantów Mocy, którego motywem przewodnim będzie tworzenie produkcji filmowej. W planach jest także konkurs na „Nowego Superbohatera Filmowego – każdy, kto przyjdzie w samodzielnie przygotowanym stroju, ma szansę wygrać atrakcyjne nagrody.

Na najmłodszych czekać będą zabawy z ozobotami, warsztaty LEGO strefa makijażu i tatuażu. Ponadto przygotowaliśmy pokaz filmów krótkometrażowych dla dzieci, kącik plastyczny i gigantyczną ściankę, na której będzie można zrobić zdjęcie. Zaprosimy także do zwiedzenia kabiny projektowej kina Kultura, a spragnionych filmowych wrażeń zapraszamy do Kina na leżakach. Tym razem będzie można obejrzeć „Nieznośny ciężar wielkiego talentu”, w którym Nicolas Cage wciela się w rolę… Nicolasa Cage’a – dodaje zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie Paulina Broncel. Noc Muzeów w MCK PGE Gigantach Mocy wystartuje w sobotę, 20 maja, o godz. 17:00.

Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym

Z kolei w Muzeum Regionalnym nocne zwiedzanie rozpocznie się o godz. 19:00. Głównym wydarzeniem będzie wernisaż wystawy „Uskrzydleni”, na której swoje obrazy i rzeźby zaprezentuje Eugeniusz Molski. Wernisażowi towarzyszyć będą „Płonące Anioły”, majowy kiermasz książek czy poezja inspirowana twórczością artysty. Dziać się będzie sporo.

Planujemy także mały performance, nie będę jednak zdradzać szczegółów, niech to na razie pozostanie tajemnicą. Poza tym zapraszamy na koncert gitarowy Karola Muskały, zwycięzcy Warsaw Fingerstyle Festival 2022. Dodatkowo dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy anielskie warsztaty plastyczne, zapraszamy także do zwiedzania naszych stałych ekspozycji oraz niedostępnych na co dzień piwnic dworku Olszewskich. Mamy jeszcze jedną niespodziankę, a konkretnie ponad stuletnią szafę grającą. Orchestrion „Jules Piano” z początków XX wieku pochodzi z południa Francji – mówi dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie Marek Tokarek.

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych MCK i muzeum w Bełchatowie. 

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z twojej okolicy!

Sonda
Uważasz, ze inwestycje w mieście są dobrze prowadzone?
O krok od tragedii! Auto widmo pędziło Piotrkowską