Nowy taryfikator mandatów działa. Policja podsumowała styczeń na drogach powiatu bełchatowskiego

i

Autor: KPP Bełchatów

Nowy taryfikator mandatów działa. Policja podsumowała styczeń na drogach powiatu bełchatowskiego [AUDIO]

2022-02-02 15:25

Srogie mandaty zdjęły nogę z gazu kierowcom. Minął miesiąc od wprowadzenia nowego taryfikatora i widać już pierwsze efekty. Tak jest m.in. w Bełchatowie. Potwierdzają to policyjne statystyki.

Już od miesiąca policja w całym kraju pracuje z nowym taryfikatorem mandatów. A skoro styczeń za nami, czas na pierwsze analizy tego, czy znacznie wyższe stawki kar podziałały na wyobraźnię, a przede wszystkim na zachowania kierowców. Okazuje się, że tak, co potwierdzają statystyki bełchatowskich policjantów, którzy tegoroczny styczeń zestawili z analogicznym okresem poprzedniego roku. Przede wszystkim było zdecydowanie mniej wykroczeń za prędkość i na przejściach dla pieszych. 

- Aż o 30% spadła liczba ujawnionych wykroczeń związanych z przekroczeniem prędkości. Z kolei o 50% spadła liczba zdarzeń drogowych na linii kierowca-pieszy - informuje szef drogówki w Bełchatowie Marcin Kucner.  

Na pewno wyższe mandaty, ale i nieuchronność kary wpływają na wyobraźnię kierowców. Kierujący ściągają nogę z gazu, jeżdżą wolniej i bezpieczniej, zwłaszcza w obrębie przejść dla pieszych, skrzyżowań, a to jest odczuwalne w policyjnej pracy i statystykach. 

- Liczba patroli jest taka sama. Policjanci stoją w tych samych miejscach i w takim samym wymiarze czasowym, a mimo to liczba ujawnionych wykroczeń była o połowę mniejsza - dodaje Marcin Kucner.  

Na tym nie koniec, bo spadła też liczba wypadków, kolizji i rannych. Oczywiście wpływ na to miała zapewne zimowa aura, bo w trudnych warunkach atmosferycznych jeździmy zdecydowanie ostrożniej. Ale z pewnością zdecydowanie wyższe mandaty działają na wyobraźnię kierowców, którzy zdejmują nogę z gazu. 

A co o nowym taryfikatorze mandatów sądzą kierowcy w Bełchatowie? Czy widać poprawę? 

Więcej w materiale Radia Eska Bełchatów:

Bełchatowscy kierowcy o nowym taryfikatorze mandatów
Sonda
Czy uważasz, że praca w policji jest niebezpieczna?
Podlaskie. Ten manewr kosztował go 2 tys. zł. Zobacz, co zrobił!