Ogromna kara dla producenta odzieży. Podawał fałszywe dane na metkach

i

Autor: pixabay

Biznes

Ogromna kara dla producenta odzieży. Podawał fałszywe dane na metkach

2023-10-26 10:37

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał karę pieniężną w wysokości ponad miliona złotych nałożoną wcześniej przez prezesa UOKiK na spółkę Recman. Kara dotyczyła fałszowania składu produktów, co potwierdziły badania laboratoryjne tkanin.

Ogromna kara dla producenta odzieży za fałszywe etykiety

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył karę w wysokości 1 105 428 złotych na producenta odzieży Recman za wprowadzanie w błąd konsumentów. Kontrole Inspekcji Handlowej oraz badania w laboratorium UOKiK w Łodzi wykazały, że informacje o składzie ubrań podawane na etykietach ubrań nie pokrywały się z rzeczywistością. Przykładowo, badania wykazały, że marynarka Mosta, która zgodnie z etykietą miała mieć 77 proc. wełny, 21 proc. poliestru i 2 proc. elastanu, w istocie składała się w 77,8 proc. z poliestru, w 19,2 proc. z wiskozy i w 3 proc. z elastanu.

- Konsument nie ma możliwości samodzielnej weryfikacji składu odzieży, ufa zatem informacjom zamieszczonym na etykiecie. Odpowiedzialność za to, aby były one prawidłowe spoczywa tylko i wyłącznie na producencie – etykiety nie mogą wprowadzać w błąd. W przeciwnym razie konsument nieświadomie kupuje produkt niezgodny z jego oczekiwaniami jakościowymi i przepłaca za gorszą jakość. Gdyby konsumenci wiedzieli, że w marynarce oferowanej jako „wełniana” nie ma w ogóle wełny, mogliby zrezygnować z zakupu – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Teraz sprawa znalazła swój finał. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał karę pieniężną w wysokości 1 105 428 zł nałożoną wcześniej przez prezesa UOKiK. Wyrok nie jest jednak ostateczny, ponieważ spółka może odwołać się od wyroku do sądu drugiej instancji.

Oto marki modowe, które zniknęły z mapy Polski

Kara bezwzględnego więzienia dla Michała P. za znęcanie się nad psem