Potrącenie pieszego na pasach. 77-letni bełchatowianin trafił do szpitala

i

Autor: RR

Potrącenie pieszego na pasach. 77-letni bełchatowianin trafił do szpitala

2023-11-02 14:08

Okres jesienno – zimowy w pełni. Kiepska widoczność, zalegające liście drzew, śliska nawierzchnia, a przy tym nieostrożność uczestników ruchu drogowego - to gotowy przepis na wypadek drogowy. Niewiele potrzeba, aby potrącenie pieszego na pasach stało się faktem. Ostatnio do takiego zdarzenia doszło w Bełchatowie.

31 października o godzinie 19.55 oficer dyżurny bełchatowskiej komendy otrzymał informacje o potrąceniu pieszego. Do zdarzenia doszło na przejściu dla pieszych przy ulicy Czyżewskiego.

- Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierująca fordem potrąciła pieszego, który nagle wychodząc zza drzewa wtargnął na przejście dla pieszych, wprost pod koła osobówki. Pieszy był ubrany w odzież koloru ciemnego, nie miał żadnych elementów odblaskowych. Kierująca nie zdążyła bezpiecznie zareagować i potrąciła pieszego prawym przednim narożnikiem pojazdu.77-letni bełchatowianin, z obrażeniami został przewieziony do szpitala - informują mundurowi.

Policjanci z udziałem technika kryminalistyki wykonali oględziny miejsca zdarzenia. Wykonali oględziny pojazdu i przesłuchali świadków zdarzenia. Kierująca była trzeźwa. Policja wyjaśnią teraz szczegółowe okoliczności i przyczyny tego wypadku.

Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie bezpieczeństwa na drogach.

Pamiętajmy:

• Relacje kierowca - pieszy mają bardzo szczególną rolę. Wzajemne poszanowanie praw, respektowanie obowiązków pływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Niestety to piesi ponoszą największe skutki – w konfrontacji z autem nie mają żadnych szans.

• Kierowcy i piesi muszą pamiętać o zachowaniu ostrożności, zwłaszcza, kiedy zbliżają się do przejścia dla pieszych. Ta szczególna ostrożność polega na obserwowaniu przejścia, zarówno przez kierowcę aby mógł odpowiednio bezpiecznie zareagować oraz przez pieszego, aby wejście na pasy nie stanowiło wtargnięcia na jezdnię i nie spowodowało zagrożenia bezpieczeństwa.

• Piesi powinni wziąć do serca zasadę ograniczonego zaufania: to, że my widzimy nadjeżdżające auto, wcale nie oznacza, że kierowca widzi także nas. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na przejście tuż pod nadjeżdżający pojazd, nigdy też wychodzić na jezdnię zza przeszkody. Należy być nie tylko ostrożnym ale również zadbać o to aby być widocznym na drodze. Pamiętajmy, że nawet najmniejszy, prawidłowo noszony używany element odblaskowy może uratować życie.

• Pogarszające się warunki drogowe, opady, wkrótce opady marznącego deszczu i deszczu ze śniegiem powodują, że jezdnie będą mokre i śliskie. Wraz ze spadkiem temperatur może również pojawić się gołoledź. Dlatego też policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie bezpieczeństwa na drogach.

Sonda
Czy obowiązkowa służba wojskowa powinna zostać przywrócona?
Świąteczne cmentarze pod osłoną nocy